G-5HQRNHEWSG Avrupa Parlamentosu milletvekillerinden Bosna Hersek’te iç savaş uyarısı – Bosnaklar1.com

Avrupa Parlamentosu milletvekillerinden Bosna Hersek’te iç savaş uyarısı

Aliya İzzetbegoviç Edirne’de düzenlenen panelle anıldı
Kasım 28, 2021
Bosna Hersek’te “Devlet Günü” başkent Saraybosna’da törenlerle kutlandı
Kasım 28, 2021

Avrupa Parlamentosu milletvekillerinden Bosna Hersek’te iç savaş uyarısı

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, Bosna-Hersek’teki mevcut durumun iç savaşı yeniden alevlendirebileceği konusunda uyardı.

Parlamentoda, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik’in ayrılıkçı söylemleri gündeme geldi.

Avrupa Halk Partisi grubunun üyesi milletvekili Andrey Kovatchev, “Bu çok yanlış bir sinyal veriyor; yeniden çatışma ve etnik şiddete yol açabilir.” dedi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, durumun endişe verici olduğunu belirterek, “Ülke liderlerini gerilimi azaltmak, diyaloğu sürdürmek ve gerilimi körükleyen konuların özünü ele almak için adımlar atma konusunda desteklemeye kararlıyız.” diye konuştu.

Kasım ayı sonuna kadar kendi ordu ve yargı sistemini kuracaklarını duyuran Sırp Cumhuriyeti bölgesinin lideri Dodik, Batı’nın planlarına müdahale etmeye çalışması halinde Bosnalı Sırp “dostlarını” yardıma çağıracağı konusunda uyarmıştı. https://timebalkan.com/avrupa-parlamentosu-milletvekillerinden-bosna-hersekte-ic-savas-uyarisi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir