G-5HQRNHEWSG Avrupa’nın tek ‘ada camisi’ Bosna Hersek’te manzarasıyla büyülüyor – Bosnaklar1.com

Avrupa’nın tek ‘ada camisi’ Bosna Hersek’te manzarasıyla büyülüyor

90’larda Çocuk Olmak Bosna’ya Dua Etmektir
Şubat 11, 2022
Türkiye Judo Milli Takımı Bosna Hersek’e gitti
Şubat 12, 2022

Avrupa’nın tek ‘ada camisi’ Bosna Hersek’te manzarasıyla büyülüyor

Bosna Hersek’in Bosanska Otoka beldesinde, Una Nehri’ndeki küçük bir ada üzerinde inşa edilen Şehir Camisi, manzarası ve güzelliğiyle görenleri kendisine hayran bırakıyor.


Bosna Hersek’in kuzeybatısındaki Bosanska Otoka beldesinde, Una Nehri üzerindeki küçük bir adada inşa edilen Şehir Camisi, manzarası ve güzelliğiyle görenleri büyülüyor.
Bosna’daki savaş sırasında yıkıldıktan sonra yeniden inşa edilen cami, aynı zamanda Avrupa’da nehir üzerindeki bir adada bulunan tek cami olma özelliğini taşıyor.

Tarihe tanıklık eden ve farklı dönemlerde tam dört kez yıkılan caminin imamı Mujo Cehic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk kez 1565 yılında inşa edilen tarihi caminin, Bosna’daki son savaşta Sırp birliklerince yıkıldıktan sonra 2001 yılında yeniden inşa edildiğini söyledi.
Camide 26 yıldır imamlık yaptığını anlatan Cehic, savaşta yıkıldıktan sonra yeniden inşa edilen camide ilk ezanı okuduğu için gururlu olduğunu ifade etti.
Caminin tarihi hakkında bilgi veren Cehic, 1565 yılında bölgedeki kaleyi fetheden Osmanlı askerlerinin kullanımı için ahşaptan inşa edilen caminin, 1791 yılına kadar bu ilk haliyle ayakta kaldığını belirtti. O dönemde, Bosanska Otoka’nın göç almasıyla ilk taş caminin 1792 yılında yapıldığını ifade eden Cehic, eski camiden geriye sadece minarenin bir bölümünün kaldığını kaydetti.
Cehic, Bosna’daki savaşın ardından buradaki evlerine geri dönen Müslümanların evlerinin yanı sıra yıkılan camiyi de inşa ettiklerini söyleyerek “Bugünkü cami, aslına göre biraz daha geride bulunuyor. Bu cami, Avrupa’da nehir adası üzerindeki tek cami olma özelliğine sahip.” diye konuştu.
Günümüzdeki caminin temellerinin savaştan sonra, 1997 yılında atıldığını anımsatan Cehic, caminin Boşnak kültür ve tarzına uygun olarak inşa edildiğini ifade etti.
Cehic, caminin 1957 yılından beri hiçbir zaman taşkına maruz kalmadığını belirterek Bosanska Otoka beldesinin doğal güzellikleriyle çok sayıda turistin ilgisini çektiğini sözlerine ekledi. http://www.bosnahersek.ba/avrupanin-tek-ada-camisi-bosna-hersekte-manzarasiyla-buyuluyor/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir