G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek Birleşmiş Milletler’de neden çekimser oy kullandı – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek Birleşmiş Milletler’de neden çekimser oy kullandı

Saffet Sancaklı: 4 büyükler yakında küme düşürülecek
Aralık 21, 2017
Boşnak liderden ‘Kudüs oylaması’ açıklaması
Aralık 22, 2017

Bosna Hersek Birleşmiş Milletler’de neden çekimser oy kullandı

Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği yaptığı açıklamayla Bosna Hersek’in neden çekimser oy kullandığı sorusunun yanıtını verdi…

BM genel kurulunda yapılan ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul eden kararına tasarıya ilişkin oylamada Bosna Hersek devletinin çekimser oy kullanması dikkat çekti.

Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği yaptığı açıklamayla Bosna Hersek’in neden çekimser oy kullandığı sorusunun yanıtını verdi.

“AMERİKA ÇÖZÜMSÜZLÜĞE SÜRÜKLEMİŞTİR”

BM’deki kararın kendilerini mutlu ettiğini belirten Bosna Sancak Derneği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ancak Bosna Hersek’in bu oylamada çekimser oy kullanmış kabul edilmesi Boşnakların ‘çekimser’ olduğu anlamına gelmemektedir. Bu oylamada Boşnakların evet oyu kullanıp Bosna Hersek’in çekimser oy kullanmış sayılması çok iyi idrak edilmelidir.

Bosna Savaşı sonrası 1995 yılında Amerika tarafından Bilge Kral Alija İzetbegoviç’e ve Boşnak Halkına dayatılan ‘Dayton Anlaşması’ neticesinde Bosna Hersek’te üç başlı yönetim sistemi ortaya çıkmıştır. Dayton Anlaşmasının içeriği Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletine bağlı Dayton kasabasındaki bir savaş üssünde hazırlanmıştır. Anlaşma ise 14 Aralık 1995’te Paris’te imzalanmıştır. Bu anlaşma savaşın bitişi anlamına gelmesine rağmen, ülkenin demokratik temsilini engelleyici ve çözümsüzlüğe sürükleyici bir devlet sistemini Bosna’ya getirmiştir. Bugün Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul eden Amerika, o tarihlerde de Dayton anlaşması ile Bosna Hersek Cumhuriyetini üç başlı yönetim sistemi ile çözümsüzlüğe sürüklemiştir.”

“BOŞNAKLARIN OYU ‘EVET’ HIRVAT VE SIRPLARIN OYU ‘ÇEKİMSER’DİR”

Açıklamada Bosna Hersek’in siyasi yapısıyla ilgili de bilgiler verildi. Derneğin açıklaması şöyle devam etti:

“Bosna Hersek’te devlet düzeyinde en yüksek siyasi makam Cumhurbaşkanlığı Konseyi’dir. Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Sırp, Boşnak ve Hırvat olmak üzere üç kişiden oluşmaktadır. Bu konsey, BM Genel Kurulunda oylanan ‘Kudüs Tasarısı’nda oy birliğine varamamıştır. Boşnak lider Bakir İzetbegoviç tercihini ‘Evet’ yönünde kullanarak Kudür’ün yanında olmasına rağmen Hırvat Dragan Covic ve Sırp Mladen İvaniç ‘çekimser’ oy kullanmıştır. Bu durumda Dayton Anlaşması gereği kullanılacak olan oy tercihinin hukuken ‘Çekimser’ olmasına sebep olmuştur.

Bir diğer deyişle, Bosna Hersek’teki Boşnakların oyu ‘Evet’, Hırvat ve Sırpların oyu ‘çekimser’dir.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzetbegoviç’in, Bosna’daki Boşnak halkının, Sancakta Türkiye’de ve dünyanın her köşesinde yaşayan Boşnak kardeşlerimizin iradesinin, Amerika’nın İsrail’in başkentinin Kudüs olduğu yönündeki kararına karşı olduğunu belirtir; hepimizin kalbinin de Kudüs ve Mescidi Aksa ile attığını tüm halkımıza ve kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.”

Odatv.com


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir