Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanlığı’nı Zeljko Komsic devralıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Şefik Caferoviç ile görüştü
Temmuz 21, 2021
Bosna Hersek’teki savaşta Sırpların katlettiği 12 sivil daha toprağa verildi
Temmuz 22, 2021

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanlığı’nı Zeljko Komsic devralıyor

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin başkanlığını önümüzdeki sekiz ay boyunca Bosnalı Hırvat lider Zeljko Komsic (Jelyko Komşiç) üstlenecek. Boşnak üye Şefik Caferoviç, Sırp üye Milorad Dodik ve Hırvat üye Komşiç’in teşkil ettiği üçlü konseyin halihazırdaki başkanı Dodik, yarın görevi konseyin Bosnalı Hırvat üyesi Komşiç’e devredecek.

Bir süre önce Fena Ajansı’na verdiği mülakatta Komşiç, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi oturumlarının yüz yüze olması gerektiğini ve halihazırdaki dönem başkanı Milorad Dodik’in riyaseti boyunca bunun hiç gerçekleşmediğini belirtmişti. Bu sebepten dolayı Komşiç, yapacağı ilk işin düzenli, yüz yüze oturumların gerçekleştirilmesi olduğunu söylemişti.

Açıklamalarında pandemi sürecine de değinen Komşiç, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin sağlık hizmeti ile yetkili olmadığını, ancak ululararası iletişimlerde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı ile koordinasyonun istendiğini açıkladı.

Yakında Birleşmiş Milletler’in Genel Kurul toplantısının yapılacağını da hatırlatan Komşiç, yeni Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt’in gelmesiyle uluslararası bağların büyüyeceğini düşündüğünü söyledi.

Komşiç, Bosna Hersek, Sırbistan ve Türkiye arasındaki üçlü mekanizmanın sürdüğünü, ancak pandemi sürecinin bu ilişkiyi yavaşlattığını belirtti. Hırvatistan ile ilişki durumunun donduğunu ve buna Zagreb’in Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi ile iletişim kurmak istememesinin sebep olduğunu açıkladı. Komşiç bunun nedeninin ise Komşiç’in Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeliğinin Hırvatistan tarafından istenmiyor olması olduğunu söyledi.

Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı, Dayton Barış Anlaşması’na göre ülkenin kurucuları olarak tanımlanan üç etnik grubun temsil edildiği, dört yıllığına seçilmiş üç üyenin dönüşümlü olarak sekiz aylık dönemlerle başkan oldukları bir idare sistemine sahip. https://timebalkan.com/bosna-hersek-devlet-baskanligi-konseyi-baskanligini-zeljko-komsic-devraliyor/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir