G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek Halkının Yüzde 75’i AB Üyeliğini Destekliyor – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek Halkının Yüzde 75’i AB Üyeliğini Destekliyor

Rus Aşısı Sputnik V’in İlk Partisi Bosna Hersek’e Ulaştı
Şubat 3, 2021
Srebrenitsa ve Doboy, 21 Şubat’ta Yeniden Seçime Gidecek
Şubat 3, 2021

Bosna Hersek Halkının Yüzde 75’i AB Üyeliğini Destekliyor

Bosna Hersek Bakanlar Konseyi’ne bağlı Avrupa Uyum Müdürlüğü (DEI), Bosna Hersek vatandaşlarının Avrupa Birliği’ne (AB) bakışlarına ilişkin bir anket gerçekleştirdi.
Anket, refernduma gidilmesi halinde Bosna Hersek vatandaşlarının %76,6’sının AB üyeliğine destek vereceğini ortaya koydu.

Ekim ayında 1200 katılımcı ile Bosna Hersek’in tamamında gerçekleştirilen ankete göre, Boşnak ve Hırvatların yoğun olarak yaşadığı Bosna Hersek Federasyonu entitesinde halkın %87’si, Sırpların yoğun olarak yaşadığı Sırp Cumhuriyeti entitesinde ise halkın %55’i birliğe üyeliğe destek verdi. Brçko Bölgesi’nde ise bu oran, %83,6 olarak kaydedildi.

Katılımcılar, Bosna Hersek’in AB üyeliğini destekleme nedenlerini sürdürülebilir barış ve siyasi istikrar garantisi (%33,2), insan, mal ve sermayenin serbest dolaşımı (%26) ve yasa ve düzenlemelere saygı (%18,4) olarak açıkladı.

Bosna Hersek’in AB’ye üyeliğine karşı çıkan katılımcılar ise çoğunlukla bu tercihlerinin nedenini hayat pahalılığının ve vergilerin artması endişesi olarak açıkladı.

Zambak.ba


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir