G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek İslam Birliği Takviminde 2021 Yılındaki Önemli Günler – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek İslam Birliği Takviminde 2021 Yılındaki Önemli Günler

Dodik’in Koronavirüs Testi Pozitif Çıktı
Aralık 22, 2020
Saraybosna Belediyesi yılbaşı kutlaması bütçesini Kovid-19 aşısı için bağışlayacak
Aralık 27, 2020

Bosna Hersek İslam Birliği Takviminde 2021 Yılındaki Önemli Günler

Bosna Hersek İslam Birliği, 2021 yılındaki takvimde yer alan önemli günleri ve bu günlerin manalarını yayınladı.
Leyletu’r-regaib – Regaib Kandili – 18 Şubat 2021, Perşembe

Hz. Amine’nin Peygamberimize hamile olduğunu anladığı gecedir. İslam dünyası için büyük öneme sahip üç aylardan, recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gece idrak edilen Regaip Kandili, “rahmet ve bereket gecesi” olarak kabul ediliyor.

Leyletu’l-mirac – Miraç Kandili – 10 mart 2021, Çarşamba

Hazreti Muhammed, Miraç gecesi, Allah’ın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselam’ın rehberliğinde Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan semaya, yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldi.

Leyletu’l-berat – Berat Kandili – 27. mart 2021, Cumartesi

Berat gecesi, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfûz’dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir.

Ramazan’ın İlk Günü – Orucun başlangıcı – 13 Nisan 2021, Salı

Bazı yıllar 29, bazı yıllar da 30 gün süren mübarek Ramazan ayı ve bu ay süresince Müslümanlara farz olan oruç ibadetinin başladığı gün.

Bedir Zaferi Günü – 29 Nisan 2021, Perşembe

Hicretin ikinci senesinde Bedir’de gerçekleşen İslam tarihinin ilk büyük harbindeki zaferin sene-i devriyesi. Bosna Hersek İslam Birliği, Bedir savaşının vuku bulduğu Ramazan ayının 17. gününü ayrıca Bosna’daki savaşın ardından ülkelerine veya ülke içerisinde yaşadıkları yerlere geri dönen Müslümanlar’a ithafen “Yurduna Geri Dönen Cemaatler Günü” ilan etmiştir.

Camiler Günü – 7 mayıs 2021, Cuma

Banya Luka’daki Ferhadiye (Ferhat Paşa) Camisi’nin yıkıldığı gün olan 7 Mayıs, 1998 yılından itibaren ülke genelinde Camiler Günü olarak anılıyor.

Leyletu-l-kadr – Kadir Gecesi – 08 Mayıs 2021, Cumartesi

Kur’an’ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gecedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed’e Hira dağında Kur’an’ı Kerim’in ilk ayeti o kutsal gecede inmiştir.

Ramazan Bayramı’nın İlk Günü – 13 Mayıs 2021, Perşembe

Hicri aylardan onuncusu olan Şevval ayının 1. Günü, Ramazan Bayramı olarak tesid edilir.

Şehitler Günü – Ramazan Bayramı’nın 2. Günü – 14 Mayıs 2021, Cuma

Bosna Hersek İslam Birliği Riyaseti’nin kararıyla Ramazan Bayramı’nın ikinci günü, Şehitler Günü ilan edilmiştir. Şehitler gününde, kendi aileleri, şerefleri, vatanları ve dinlerini müdafaa için şehit olanlar anılır. Şehitler gününde Bosna Hersek’te şehit mezarları ve şehit aileleri ziyaret edilir, tüm şehitler için hatimler okunur ve şehitlerin fedakarlıkları yad edilir.

Blagay Tekkesi’nde Mevlit, 22 Mayıs 2021, Cumartesi

Bosna Hersek’in güneyindeki Blagay kasabasında, bölgeye Osmanlılardan önce Anadolu’ dan gelen dervişlerin kurduğu Blagay Tekkesi’nde, her yıl geleneksel olarak Mevlit ve Zikir günleri tertipleniyor.

Ayvaz Dede Şenliği – 27 Haziran 2021, Pazar

Bosna Hersek’e Osmanlı’nın ülkeyi fethinden önce gelen Ayvaz Dede’nin beş asır önce Prusats’taki kuraklığa karşı 40 gün 40 gece kalarak dua ettiği dağda başlatılan törenler, ülkede hem Müslümanlar hem de Hıristiyanlar’ın sevdiği tarihi bir şahsiyet olan Ayvaz Dede anısına geleneksel olarak tertipleniyor. Bosna Hersek’te bir noktada en fazla Müslüman’ın bir araya geldiği yer olarak bilinen şenliklere Türkiye’den de yoğun katılım oluyor.

Srebrenitsa Günü – 11 Temmuz 2021, Pazar

1995’te Birleşmiş Milletler’in güvenli bölgesinde soykırıma tabi tutularak katledilen Srebrenitsa şehitlerini anma günü. Srebrenitsa gününde Bosna Hersek’teki tüm cami cemaatleri hatim, yasin ve dualar okurken Potoçari’deki şehitlikte kimlikleri yeni tespit edilen soykırım kurbanları için cenaze namazı tertipleniyor.

Priyedor ve Sana Nehri Vadisi Şehitlerini Anma Günü – 20 Temmuz 2021, Salı

Bosna Hersek’teki savaş döneminde Priyedor şehrinde yaşayan Müslüman Boşnaklara, evlerine beyaz çarşaflar asmaları ve kollarına da beyaz kurdela bağlamaları talimatı vermişti. Böylece Nazi metodlarına benzer bu uygulamayla Sırp olmayanların kolayca ayırt edilebildiği şehirde işkence ve katliamlara geçilmişti.

Bosna Hersek İslam Birliği, soykırım unsurları içeren katliamlarda şehit edilen Müslümanların anılması için bu tarihi Priyedor ve Sana Nehri Vadisi Şehitlerini anma günü ilan etti.

Cemaatsiz Kalan Haydar Dede Camii’ni İhya – 24 Temmuz 2021

Bosna Hersek’in orta kesiminde yer alan Vareş kasabasına bağlı Kariçi adlı yerleşim yerinde İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşayan kimse kalmadığı için cemaatsiz kalan Haydar Dede Camii’nde her yıl çeşitli programlar organize ediliyor. Savaş döneminde tamamen yakıldıktan sonra Müslümanların yeniden inşa ettiği camide ilk dua programı 1999 senesinde gerçekleştirilmişti.

Arife Günü – 19 temmuz 2021, Pazartesi

Hicrî kâmerî Zilhicce ayının 9. günüdür ve bu gün Kurban Bayramı’ndan önceki gündür.

Kurban Bayramı – 20 Temmuz 2021, Salı

Hicri takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren kutlanan, Müslümanların İbrahim peygamberin geleneği ve İslam’ın farzı üzere kurban kestikleri ve Mekke’de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Sanski Most’ta Fetih Şenlikleri – 30 Temmuz 2021, Cuma

Krayina bölgesinin Türkler tarafından fethinden sonra Fatih Sultan Mehmed’in Sanski Most şehrinde askerlerine Cuma namazı kıldırdığı Musalla’da geleneksel “Fetih şenlikleri” düzenleniyor. Burada her yıl kılınan Cuma namazına Sanski Most’taki cemaatlerin yanı sıra Bosna Hersek’in farklı yerlerinden çok sayıda Müslüman iştirak ediyor.

Solun/Olovo – Şehitler için dua, 20 Ağustos 2021

Olovo şehrine bağlı Solun köyünde haziresinde 140 şehidin mefdun bulunduğu camide her yıl şehitler için dua programı gerçekleştiriliyor. Geleneksel program, Olovo’da gerçekleştirilen en önemli programlardan biri olarak biliniyor.

Kraljeva Sutjeska Köyünde Geleneksel Mevlit – 27 Ağustos 2021

Kakany şehrindeki Kraljeva Sutjeska köyünde her yıl Ağustos ayının son Cuma günü Fatih Sultan Mehmed Han tarafından inşa ettirilen camiide geleneksel olarak mevlit programı tertipleniyor.

Hicri Yeni Yıl, 9 Ağustos 2021, Pazartesi

Bu yıl Müslümanların takviminde Muharrem ayının 1. Günü, 9 Ağustos Pazartesi gününe denk geliyor.

Aşure Günü, 18 Ağustos 2021

Muharrem ayının 10. günü, Aşure günü olarak adlandırılıyor.

İlmiye Derneği Günü, 28 Eylül 2021, Salı

Bosna Hersek’te imam, hatip, muallim ve derneğin üyesi olan diğer uzmanlar, her yıl 28 Eylül tarihinde bir araya geliyor.

Mevlid Kandili – 18 Ekim 2021, Pazartesi

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in dünyaya gelişinin yıldönümü.

Zambak.ba


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir