G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek’te festival kapsamında “akıllı telefonla belgesel yapımı” eğitimi sürüyor – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek’te festival kapsamında “akıllı telefonla belgesel yapımı” eğitimi sürüyor

TRT, Bosna Hersek’teki “Uluslararası Belgesel Festivali”ne büyük önem veriyor
Eylül 12, 2022
“Saraybosna Safarisi” Bosna Hersek’teki “insan avını” beyaz perdeye aktardı
Eylül 12, 2022

Bosna Hersek’te festival kapsamında “akıllı telefonla belgesel yapımı” eğitimi sürüyor

Anadolu Ajansının (AA) Global İletişim Ortağı olduğu ve Al Jazeera Balkanlar tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Belgesel Film Festivali’nin (AJB DOC) “akıllı telefonla belgesel yapımı” eğitimi devam ediyor.

Başkent Saraybosna’da 13 Eylül’e kadar sürecek festivalin 3. gününde, gazeteci Faris Bajric’in yürüttüğü “akıllı telefonla belgesel yapımı” eğitimine bölge ülkelerindeki farklı medya çalışanları ve öğrenciler katıldı.

AJB DOC eğitimcisi Faris Bajric, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Al Jazeera Balkanlar ve Al Jazeera Media Network’un eğitimi düzenlemekteki hedefinin insanlara cep telefonları ile çekim yapmayı öğretmek olduğunu söyledi.

Bajric, “Bu (akıllı telefonla çekim) gelecek değil tam aksine halihazırda olan bir yöntem ve çok yakında geçmişte kalacak. Amacımız medya sektörü çalışanlarının ve öğrencilerin ‘mobil gazetecilik’ ile tanışmasını sağlamak.” ifadesini kullandı.

Bu yöntemin olumlu yanının hızlı ve ucuz olması olduğuna dikkati çeken Bajric, olumsuz yönünün ise “görüntü ve ses kalitesinin düşüklüğü” olduğunu söyledi.

“Aşk, Mark, Ölüm” belgeseli, bu akşam gösterilecek

Festivalin 3. gününde, bu akşam, 1960’lardan itibaren Almanya’ya giden Türklerin zaman içinde oluşturduğu müzik kültürü ile birlikte göçün tarihini anlattığı “Aşk, Mark ve Ölüm” belgesi seyirciyle buluşacak.

Cem Kaya’nın Mehmet Akif Büyükatalay’la ortaya çıkardığı, “Aşk, Mark, Ölüm” belgeseli, Almanya’daki Türk göçmenlerin, çocuklarının ve torunlarının yaşattığı bağımsız müzik kültürünün hikayesini, arşiv görüntüleri eşliğinde anlatıyor. https://timebalkan.com/bosna-hersekte-festival-kapsaminda-akilli-telefonla-belgesel-yapimi-egitimi-suruyor/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir