G-5HQRNHEWSG “Bosna Hersek’te Mezar Taşları” Kitabı TDBB Tarafından Yayınlandı – Bosnaklar1.com

“Bosna Hersek’te Mezar Taşları” Kitabı TDBB Tarafından Yayınlandı

Bosna Hersek Federal Mülteciler Bakanı Edin Ramic TDBB’yi Ziyaret Etti
Haziran 29, 2021
Bağcılar Belediyesi, Bosna Hersek’in Jablanica Belediyesi ile “kardeş” oldu
Haziran 29, 2021

“Bosna Hersek’te Mezar Taşları” Kitabı TDBB Tarafından Yayınlandı

“Bosna Hersek’te Mezar Taşları” adlı kitap, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından üç dilde (Boşnakça, Türkçe ve İngilizce) yayınlandı.

Kitap Bosna Hersek’teki mevcut mezar taşlarının çeşitleri ve yapılış zamanları hakkında genel bilgiler içeriyor. Çalışma, dört yıllık teorik ve alan araştırmasının sonucunda ortaya çıktı. Kitapta, Bosna Hersek’te Mezar Taşlarının Ortaya Çıkışı, Mezar Taşlarının Yapılma Dönemleri, Mezar Taşlarının Genel Özellikleri ve Şekilleri, Mezar Taşlarının Çeşitleri, Mezar Taşlarının Yapıldığı Malzemeler, Mezar Taşı Süslemeleri, Taş İşçiliği Ekolleri, Mezar Taşlarının Ölen Kişinin Sosyal Konumunu Gösteren Şekil, Süsleme ve İşaretlere Göre Temel Dağılımı, Fesli Mezar Taşları, Mezar Taşlarının Yapımında Modern Dönem ve Bölgesel Özellikler gibi başlıklar yer alıyor.

Yazar Nihad Klinčević Önsöz’de kitap hakkında şu bilgileri veriyor: “Konuyu araştırmak için mevcut yazılı materyaller ve sözlü kaynaklar kullanıldı. Günümüzde mezar taşlarının çeşitleri ve şekilleri çok az kişi tarafından bilinmekte. Çoğu zaman yapılan yorumlar yüzeysel, yarım kalmış ve bazen de tümüyle yanlıştır. Bu konu hakkındaki bilgiler önemsizleştirilmiş ve ülkemizdeki bilinirliği neredeyse tamamen kaybolmuştur. Kitapla, neredeyse anlamları unutulan mezar taşlarının değerlerini ortaya çıkarıp bunları yeniden kültürümüze kazandırmak amaçlanmıştır. Kitap için Bosna Hersek’te birçok mezarlık ziyaret edilmiş, çok sayıda mezar taşı fotoğraflanarak kitapta yer verilmiştir.”

Kitabın Tam Metin PDF’si için bkz. http://www.tdbb.org.tr/tdbb/wp-content/uploads/2021/06/Bosna-Hersekte-Mezar-Taslari-K.pdf

Haber Kaynak : http://www.tdbb.org.tr/?p=17004&lang=tr


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir