G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek’te yatırım imkanları – Bosnaklar1.com
Son Dakika : Bosna Hersek’in Başkenti Saraybosna’daki Birçok Okulda Bomba İhbarı Üzerine Eğitime Ara Verildi.
Mart 28, 2023
Ezelden Ebede Bir Blagay Tekkesi
Mart 28, 2023

Bosna Hersek’te yatırım imkanları

SIKÇA SORULAN SORULAR

 1. Ailem Bosna Hersek’ten gelmiş ben şimdi nasıl Bosna Hersek vatandaşı olabilirim?
  Türk vatandaşları Bosna Hersek’e vizesiz seyahat edebilirler. Bunun için 3 aydan fazla geçerli bir pasaportları olmak zorundadır. Ayrıca, Konsoloslukta herhangi işlem yapmalarına gerek yoktur. Sınır polisinin geliş nedeni, gidiş-dönüş bileti, nerede kalacağı ve yanında ne kadar nakit para taşıdığı vb. sorular sorma hakkı olduğunu önemle belirtmekte fayda vardır.

2.Bosna Hersek’e giderken vize alınmasına gerek var mı?
Türk vatandaşları Bosna Hersek’e vizesiz seyahat edebilirler. Bunun için üç aydan fazla süreyle geçerli bir pasaportları olmak zorunda. Ayrıca, Konsoloslukta herhangi bir işlem yapmalarına gerek yok. Sınır polisinin geliş nedeni, gidiş-dönüş bileti, nerede kalacağı ve yanında ne kadar nakit para taşıdığı vb. sorular sorma hakkı olduğunu önemle belirtmekte fayda görüyoruz.

 1. Bosna Hersek’te yazlık ev edinebilir miyim?
  Bosna Hersek’te yabancı vatandaşların gayrimenkullere doğrudan sahip olması söz konusu değildir. Bir ev edinebilmek için, Türkiye vatandaşı olarak, Bosna Hersek’te şirket kurup satın alacağınız evi o şirket adına kaydedebilirsiniz.
 2. Bosna Hersek’teki aile lakabımız (örneğin “Muhurdaroviç”) üzerinden akrabalarımızı bulabileceğimiz bir sistem var mı?
  Böyle bir sistem ya da bu konu üzerinde çalışan bir kurum yoktur. Bu tür bilgilere ulaşmak ancak kişisel araştırma ve çabalarla mümkün olabiliyor.
 3. Bosna Hersek’te nasıl yatırım yapılır?
  Bunun için önce Bosna Hersek’te şirket kurmanın temel adımlarını bilmek gerekir. adım: Şirket kuruluş sözleşmesinin hazırlanması (noter tarafından onaylanmış)
  adım: Asgari sermaye ödemesi (Yaklaşık 1000 EURO)
  adım: Şirketin, Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanlığı’na kaydı.
  adım: Şirketin Belediye Mahkemesi’ne kaydı.
  adım: Şirket mührünün hazırlanması
  adım: Ticari bankada şirket adına hesap açılması.
  adım: Şirket ve işçilerin emeklilik ve malullük sirtalarının yaptırılması.
  adım: İşyerinin açılması için izin müracaatın yapılması.
  adım: İşe başlamak
  6.Şirket kuruluşunun süresi ve masrafları :
  Şirket kuruluş işlemlerinin süreci Belediye Mahkemesi’nde beş gün, Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanlığı’nda 10 gündür (teknik güçlükler nedeniyle bu süreç 30-45 gün sürebilir).
  İşlemlerin masrafları:
  – İdari masraflar 500 EURO civarında
  – Avukatlık-noter masrafları 500-1000 EURO arasında.
 4. Bosna Hersek’in ürünlerini nasıl ithal edebilirim?
  Türkiye ile imzalanan STA’ya göre Bosna Hersek’ten Türkiye’ye ithal edilecek ürünlerden (bazı hayvancılık ürünleri hariç olmak üzere) gümrük vergisi alınmıyor https://bosnahersek.info/haberler/bosna-hersekte-yatirim-imkanlari/

  Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
  admin

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir