G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek’teki savaşta 30 yıl önce öldürülen 3 kişi toprağa verildi – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek’teki savaşta 30 yıl önce öldürülen 3 kişi toprağa verildi

Bosna Hersek’te 26 yıl önceki derbi dönemin futbolcularıyla yeniden oynandı
Haziran 12, 2022
Almanya, Bosna Hersek’teki Barış Gücü Misyonu’na asker gönderecek
Haziran 26, 2022

Bosna Hersek’teki savaşta 30 yıl önce öldürülen 3 kişi toprağa verildi

Bosna Hersek’te 1992-1995’te yaşanan savaşta öldürülen ve kimliği tespit edilen 3 kurban, kılınan cenaze namazının ardından Gornja Kalesija’daki şehitliğe defnedildi.

Ülkenin kuzeydoğusundaki Zvornik`te 30 yıl önce öldürülen Vehid Mandzo (1967), Hadzira Johic (1927) ve Fata Ibrahimovic (1926) gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Zvornik Kayıp Kişiler ve Esirler Derneği Başkanı Ahmet Grahic, burada yaptığı açıklamada, savaşın sona ermesinin üzerinden yıllar geçse de izlerinin silinmediğini ifade ederek, “Tek bir yara, üzerinde 30 kesik var. Burada işlenen suçların sorumlularının cezalandırılması biraz olsun yaralarımıza iyi gelir.” dedi.

Zvornikte öldürülen 445 kişinin cesedine hala ulaşılamadığını söyleyen Grahic, “Gornja Kalesijada bugünkü cenazelerle birlikte 801 kurban toprağa verildi.” ifadelerini kullandı.

Toprağa verilen Vehid Mandzo`nun kız kardeşi Ferida Cisica Emric de kardeşinin 3 ay boru fabrikasında kapalı tutulduğunu anlatarak, “Babam oğlunun toprağa verilmesini göremedi. Annem ise Vehid daha 9 aylıkken vefat etti.” diye konuştu.

Bosna Hersek`teki savaşta Zvornik ve civarında Sırplar tarafından 2 binden fazla Boşnak sivil katledilmişti. https://timebalkan.com/bosna-hersekteki-savasta-30-yil-once-oldurulen-3-kisi-topraga-verildi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir