G-5HQRNHEWSG Boşnak adaylar arasında Türkiye ve Batı tartışması – Bosnaklar1.com

Boşnak adaylar arasında Türkiye ve Batı tartışması

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinden ayrılıkçı adımlara darbe
Eylül 25, 2022
Bosna Hersek, grup liderliğini garantiledi
Eylül 25, 2022

Boşnak adaylar arasında Türkiye ve Batı tartışması

Bosna Hersek’te 2 Ekim’de gerçekleştirilecek genel seçimlerde Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak üyeliği için yarışacak üç aday, katıldıkları TV münazarasında Bosna Hersek’in Türkiye ve Batı ile ilişkilerini tartıştı.

FTV’de gerçekleştirilen programa Demokratik Eylem Partisi (SDA) Başkanı Bakir İzetbegoviç, muhalefet partilerinin ortak adayı olan Sosyal Demokrat Parti (SDP) Başkan Yardımcısı Denis Becirovic ve İlerleme Platformu Başkanı Mirsad Hadzikadic katıldı.

Bosna Hersek’in güvenliğine ilişkin bir soruya cevabında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son Bosna Hersek ziyareti sırasında Boşnakları Batı’nın Müslümanlar aleyhindeki tavrına karşı uyardığı konuşmasını hatırlatan Hadzikadic, “Biz küçük bir devletiz ve Batı’da teknoloji ve demokrasinin daha ileride olduğunu biliyoruz. Diğer taraftan Doğu’dan da vazgeçemeyiz. Rusya’yı ve elbette Türkiye’yi kendimize düşman edinemeyiz. Yeni dünya düzeni her halükarda yaklaşıyor… Biz bölgede ve belki de Avrupa’da barış ve güvenliğin anahtarı konumundayız” dedi.

İzetbegoviç ise Türkiye’nin de AB’ye aday ve NATO’ya üye bir ülke olduğuna dikkat çekerek, “Batı’dan yüz çevirmemiz söz konusu dahi değil. NATO’ya gelince, eğer Dodik bu şekilde çalışmaya devam ederse günün birinde üye eylem planının aktifleştirilmesi ve NATO üyesi olmamız mümkün” dedi.

Devlet Başkanlığı Konseyi üyeliği yarışında İzetbegovic ile birlikte en fazla şans verilen aday olan Becirovic ise Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu, Bosna Hersek’in dostu olduğuna hiçbir şüphe bulunmadığını ve siyasetin her zaman dış politika hedefleri gözetilerek yürütülmesi gerektiğini söyledi. https://timebalkan.com/bosnak-adaylar-arasinda-turkiye-ve-bati-tartismasi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir