Boşnak Partileri, Srebrenitsa’da Seçimleri Boykot Kararı Aldı

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinden şehit edilen 13 Türk vatandaşı için başsağlığı mesajı
Şubat 15, 2021
Boşnak Aday: Srebrenitsa’da Boykot Kararına Yakınız
Şubat 15, 2021

Boşnak Partileri, Srebrenitsa’da Seçimleri Boykot Kararı Aldı

Bosna Hersek’te Boşnak partileri, Srebrenitsa’da yenilenmesine karar verilen yerel seçimleri boykot etme kararı aldı.
Merkezi Seçim Komisyonu tarafından 21 Şubat’ta yapılmasına karar verilen yerel seçimleri boykot kararını, Boşnak partilerin oluşturduğu “Adresim: Srebrenitsa” inisiyatifi liderlerinden Sadik Ahmetoviç duyurdu.

Klix.ba haber portalına konuşan Ahmetoviç, tüm vatanperver partilerle görüştüklerini ve seçimleri boykot etmeye karar verdiklerini açıkladı. Seçim materyallerinin yurt dışındaki vatandaşlara zamanında ulaştırılmaması nedeniyle Boşnak partilerinin seçimin en başından bin oydan mahrum edildiklerini Ahmetoviç, “Okyanus ötesindeki bazı ülkelerde bazı vatandaşlar, seçim materyallerini seçimlerden sonra teslim aldı” diye konuştu.

Ahmetoviç, Boşnak partileri için yegane adil çözümün seçim sürecinin en baştan başlatılması olduğunu söyledi.

Srebrenitsa ve Doboy’da seçimlerin sonuçları, 15 Kasım’da gerçekleştirilen yerel seçimlerdeki usulsüzlükler nedeniyle iptal edilmişti.

Merkezi Seçim Komisyonu’nun seçim sonuçlarını iptal kararında yurt dışında yaşayan Boşnakların kimliklerinin çalınarak onlar adına Sırp Belediye Başkanı adayı için oy kullanılmasının yanı sıra sahte imzalar, satın alınan oylar ve mühürsüz sandıklar bulunması etkili olmuştu.

Srebrenitsa’da yerel seçimlerin ardından seçim sürecinde yapılan usulsüzlüklere ilişkin çok sayıda şikayetin ardından Bosna Hersek Savcılığı’nın talimatıyla polis, Srebrenitsa ve Tuzla’da bazı adreslere baskın düzenlemiş ve üç kişiyi gözaltına almıştı. Yetkililer, aralarında Almanya, Hollanda, Danimarka, Fransa ve ABD’nin de bulunduğu üçüncü ülkelerde yaşayan Boşnak seçmenlere ait bilgilerin çalındığını, bunların Sırbistan’da ikamet ediyor gibi gösterdiklerini ve posta yoluyla bunlar adına oy kullandığını belirlemişti.

Srebrenitsa’nın halihazırdaki Belediye Başkanı Mladen Gruyiçiç’in Srebrenitsa soykırımını reddediyor olması, Bosnalı Müslümanlar açısından bu belediyedeki seçimlerin sonucunu daha önemli kılıyor. Boşnak partileri, bu seçimlerde tek bir adayda birleşme ve Bosnalı Sırpların ortak adayı Mladen Gruyiçiç’e karşı Boşnak aday Aliya Tabakoviç’i destekleme kararı almışlardı.

Zambak.ba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir