G-5HQRNHEWSG Boşnaklar Pita Şenliği’nde buluştu – Bosnaklar1.com
Bosna Savaşı’nın 4 kurbanı daha toprağa verildi
Mayıs 19, 2022
İzmir’de Bosna Hersek rüzgarı
Mayıs 21, 2022

Boşnaklar Pita Şenliği’nde buluştu

Adana’da yaşayan Boşnaklar, Türkiye’nin dört bir yanından gelen soydaşlarıyla geleneksel Pita Şenliği’nde buluştu. Boşnak dostlarının da eşlik ettiği şenlikte birbirinden lezzetli börekler, hamur işi yemekler ve tatlılar ikram edilirken sanatçılar, müzik toplulukları ve halk oyunları gösterileri büyük coşku yaşattı.

Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nce geleneksel olarak düzenlenen Pita Şenliği, Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi. Boşnak kültürünü tanıtmak, üyeler arasındaki yardımlaşma ve dayanışmayı pekiştirmeyi amaçlayan şenlikte Adana, Bursa, İnegöl, İstanbul ve Ankara’daki Boşnaklar ile Boşnak dostları bir araya geldi. Adana Bosna Kardeşlik Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Kasım Gül ve Yönetim Kurulu üyelerinin ev sahipliğindeki organizasyonda İstanbul Anadolu yakası Bosna Sancak Derneği’nin Sevdalinka Korosu ve Boşnak Sanatçı Neco, Grup Liljan ve Akordeon Sanatçısı Melih konser verdi. Boşnak derneklerinin halk oyunları ekipleri, geleneksel şarkılar eşliğinde dans gösterileri sundu.

Evlad-ı Fatihan Diyarı Bosna Hersek’e selam gönderen Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Kasım Gül, “Ata yurdumuzda, Türkiye’nin her yanına dağılmış hemşehrilerimizle birlikte kültürümüzü, geleneklerimizi yaşatmak, milli ve manevi değerlerimizi yüceltmek ve geleceğimize sahip çıkmak için böyle bir şenliği düzenledik. Bizlerin mutluluğunu, coşkusunu paylaşan soydaşlarımıza ve Boşnak dostlarına sonsuz teşekkür ederiz.” dedi.

Başkan Kasım Gül, Pita Şenliği’ne katılımlarından dolayı Akdeniz Balkan Türkleri Federasyon Başkanı Özgür Kara, Türkiye Bosna Sancak Derneği Genel Sekreteri Sabahattin Demir, İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Derneği Başkanı Erdoğan Erden, Bursa Bosna Sancak Derneği Başkanı Yusuf Öztürk, Ankara Fevziye Bosna Hersek Sancak Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatih Özdemir, Adana Balkan Türkleri Başkanı Aziz Sağıroğlu, Adana Kuvayı Milliye Mücahitleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Murat Öztanrıöver, Çukurova Balkan Türkleri Derneği Başkanı Hayrettin Temel ve Türkistanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Osman Beg ile siyasi parti temsilcileri ve önceki dönem milletvekillerine şükranlarını sundu. https://www.gunaydingazetesi.com.tr/bosnaklar-pita-senligi-nde-bulustu/113372/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir