G-5HQRNHEWSG Bosna’nın kapanmayan yarasına müebbet yetmez – Bosnaklar1.com

Bosna’nın kapanmayan yarasına müebbet yetmez

Beyaz TV’ye son dakika Rasim Ozan Kütahyalı cezası
Kasım 24, 2017
CHP Genel Sekreteri Sındır, bugün Boşnaklara dayanışma ziyaretinde bulunacak
Kasım 25, 2017

Bosna’nın kapanmayan yarasına müebbet yetmez

Bosna Savaşı’nda Srebrenitsa’da soykırım yapan ‘Sırp kasabı’ lakaplı Ratko Mladiç hakkında, yargılandığı Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden karar çıktı. Lahey’deki mahkemenin soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş kanunlarını ihlalden müebbet hapse mahkum ettiği Mladiç, insanlık vicdanında ise yargılanmaya devam edecek
Bosna kasabı olarak bilinen eski Sırp komutan Ratko Mladiç’e soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş kanunlarını ihlalden müebbet hapis cezası verildi. Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, Saraybosna’nın bombalanması emrini Ratko Mladiç’in verdiğini belirterek, Srebrenitsa katliamından dolayı Mladiç’i suçlu buldu. Srebrenitsa’da insanlığa karşı suç işlediği yönünde karar veren mahkeme, Mladiç’in soykırım yaptığını vurguladı.

SALONDAN ÇIKARILDI

Lahey’deki mahkeme Sırp komutan Mladiç’in savaş suçlarına iştirak ettiğini belirtti. Mahkeme, “Bosna kasabı” Mladiç’in Srebrenitsa’daki Boşnak Müslüman nüfusu yok etmeyi amaçladığını ifade etti.

16 YIL KAÇTI

Kararın okunması sırasında “Bosna kasabı” Ratko Mladiç bağırmaya başlayınca yargıç, sanığın salondan çıkarılmasını istemişti.
Yargıç kararın okunmasına ara vermişti. Yargıç, Mladiç’in mahkemeyle “işbirliği” yapmadığını da belirtmişti. Mladiç’in avukatı da, müvekilinin tansiyonunun yükseldiğini gerekçe göstererek kararın ertelenmesini talep etmişti.
Bosna Savaşı sırasında Sırp askerlerin komutanlığını yapan Ratko Mladiç, yaklaşık 16 yıl saklandıktan sonra 2011’de Sırbistan’da yakalanmış, ardından Hollanda’daki Lahey’de Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne teslim edilmişti. “Bosna kasabı” Ratko Mladiç, 1995’te Sırp güçlerince 8 binden fazla Boşnak sivilin öldürüldüğü Srebrenitsa katliamı da dahil 11 suçtan yargılandı. Savcılık, iddianamede savaş suçu ve soykırım zanlısı Mladiç’e müebbet hapis cezası verilmesini talep etmişti. 530 gün görülen davada, toplam 591 tanık ifadesine başvuruldu.
9 bin 914 kanıt mahkemece kabul edildi. Srebrenitsa katliamının siyasi sorumlularından Radovan Karaciç 40 yıl hapis cezasına çaprıtılmış, Slobodan Miloşeviç ise 2006’da Lahey’de yargılanırken hayatını kaybetmişti.

BU CEZA YETERLİ DEĞİL

BASAM Başkanı Rıfat Sait: Bosna Kasabı’nın ceza alması içimizi bir nebze rahatlamıyor. Yaptıkları katliamlarla 10 bine yakın Bosnalı şehit edildi. Ancak bu ceza yeterli değil. Biz idam istiyorduk ama AB’de idam olmadığı için en fazla bu ceza verilebiliyor. Burada şuna dikkat edilmeli, daha önce ceza alanlar hücrelerinde ölü bulundu. Bu kişinin de sonu aynı olmasın. Dikkatle izlesinler. Ayrıca o dönem Bosna’da görev yapan Hollandalı askerler de yargılanmalı.

Sancak Rumeli Derneği Başkanı Ömer Ok: Bu acıyı yaşayan bilir. Bize okulda dahi 2. Dünya savaşında bile zulüm yaptılar. Bizleri düşman Türkler olarak gördüler. Biz orada yaşarken bize düşman gözüyle baktılar. Büyük bir değişim var. Oranın halkı yüzde 80 Türk düşmanıydı. Şimdi dostu oldu. İdamla bile yargılansa gereken cezayı alamaz.

İzmir Boşnak Derneği Başkanı Abd ullah Gül: O kadar katledilen Boşnak var. Buradaki acıyı telafi etmez. Zaten Bosna’daki bu katliamı yaşayan hiçbir aile ya da oradaki kadınların acıları ne kadar diner. Geç gelen adalet. Yapacak bir şey yok. Acılarımızı az da olsa dindirdi. Çünkü binlerce insan öldürüldü, kadınlar tecavüze uğradı.

Kaynak : https://www.yeniasir.com.tr/surmanset/2017/11/23/bosnanin-kapanmayan-yarasina-muebbet-yetmez


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir