G-5HQRNHEWSG Dışişleri Bakanlığı: Srebrenitsa’da soykırıma bir ülkenin mesnetsiz kararı – Bosnaklar1.com

Dışişleri Bakanlığı: Srebrenitsa’da soykırıma bir ülkenin mesnetsiz kararı

ABD’nin Karadağ Büyükelçiliğine Bombalı Saldırı
Şubat 22, 2018
Türkiye’den Hollanda’ya sert yanıt: Bizim için hükmü yok
Şubat 23, 2018

Dışişleri Bakanlığı: Srebrenitsa’da soykırıma bir ülkenin mesnetsiz kararı

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda parlamentosunun Ermeni soykırımı tasarısını kabul etmesine tepki gösterdi. Açıklamada, “Srebrenitsa’da acısı hala dinmemiş soykırıma göz yuman bir ülkenin meclisinin aldığı mesnetsiz kararların ne tarihte ne adalette yeri vardır” denildi.

DUVAR – Dışişleri Bakanlığı, Hollanda parlamentosunun Ermeni soykırımı tasarısını kabul etmesiyle ilgili olarak yazılı açıklama yaptı.

Kararın kınandığı belirtilen açıklamada, Hollanda’ya Srebrenitsa’da yaşanan katliama göz yumma suçlaması yöneltildi. Parlamento kararının hükümeti bağlamadığı açıklamasının “not edildiği” ifade edilen açıklama şöyle:

“Hollanda Temsilciler Meclisi’nin bugün 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan kararlar almasını şiddetle kınıyoruz. Avrupa’nın ortasında Srebrenitsa’da acısı hala dinmemiş soykırıma göz yuman bir ülkenin meclisinin aldığı söz konusu mesnetsiz kararların ne tarihte ne adalette yeri vardır. Dolayısıyla hiç bir hukuki bağlayıcılığı ve geçerliliği yoktur.

Türkiye’nin 1915 olaylarına ilişkin tutumu, tarihi olgulara ve hukuki normlara dayalıdır. Avrupa hukukuna yerleşmiş içtihatlar ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları, bu hususta haklılığımızı ortaya koymaktadır.

Diğer yandan, Hollanda Hükümeti’nin, Temsilciler Meclisi’nin soykırıma ilişkin değerlendirmesini uygulamayacağı ve Erivan’da düzenlenen anma törenlerinde temsil edilmenin olayların soykırım olarak kabul edildiği anlamına gelmeyeceği yönündeki açıklamasını not ediyoruz.”

 

Kaynak : https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2018/02/22/disisleri-bakanligi-srebrenitsada-soykirima-bir-ulkenin-mesnetsiz-karari/

 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir