G-5HQRNHEWSG Ekmeleddin İhsanoğlu kalp krizi geçirdi – Bosnaklar1.com

Ekmeleddin İhsanoğlu kalp krizi geçirdi

A Milli Takım aday kadrosu belli oldu
Mart 16, 2018
Karadağ – Türkiye maçına Sırp hakem
Mart 16, 2018

Ekmeleddin İhsanoğlu kalp krizi geçirdi

MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu, Azerbaycan’da kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı.

MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu, Bakü’de Nizami Gencevi Uluslararası Merkezince düzenlenen 6. Küresel Bakü Forumu’nun “Bölgesel güvenlik, bölgesel barış: Ortadoğu” temalı panelinde konuşma yaparken rahatsızlandı. Konuşmasını yarıda kesen İhsanoğlu, salondan ayrıldı. İlk müdahalesi oteldeki sağlık ekiplerince yapılan İhsanoğlu, Merkezi Klinik Hastanesine kaldırıldı.

Kalp krizi geçirdiği anlaşılan İhsanoğlu’na operasyon yapıldı.

Merkezi Klinik Hastanesi Kardiyoloji Şubesi Şefi Doç. Dr. Firdovsi İbrahimov AA muhabirine yaptığı açıklamada, İhsanoğlunun göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye getirildiğini, kendisine arka aşağı duvarın keskin miokard infarktüsü teşhisinin konulduğunu söyledi.

Muayene sırasında İhsanoğlunun nabzının düşük olduğunun görüldüğünü, arka duvar damarının tamamına yakının tıkalı olduğunun tespit edildiğini belirten İbrahimov, “Arka damar genişletildi ve bir stent konuldu. Şu anda koroner yoğun bakımda tedavisi devam etmektedir. Bilinci iyi, tansiyonu iyi, nabzı, stent konulduktan sonra rahatladı. Kendisini iyi hissediyor. En az 36 saat yoğun bakımda kalacak.” dedi.

EKMELEDDİN İHSANOĞLU KİMDİR?

Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir, 2005 – 2014 yılları arasında İslam Konferansı Örgütü genel sekreterliği görevi yaptı.

Ekmeleddin İhsanoğlu, 1943 yılında Kahire‘de doğmuştur. Aslen Yozgat‘lıdır. Annesi Seniye Hanım, Babası İhsan efendidir. Liseyi Kahire’nin en iyi liselerinden biri sayılan Hidiviye Lisesi’nde okudu. Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden 1966 yılında mezun oldu. Sonra El-Ezher Üniversitesi’nde akademik hayatına Türk Dili ve Edebiyatı okutmanı olarak görev alarak devam etti. Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı. Türk kültürünü Araplar’a tanıtmak için Hamid, Tevfik Fikret, Mehmet Akif Ersoy, Yahya Kemal Beyatlı, Necip Fazıl Kısakürek gibi şairlerden birçok eseri Arapça’ya tercüme etti.

Mehmet Akif Ersoy, Mısır’da kaldığı sürece en büyük yakınlığı Ekmeleddin İhsanoğlu‘nun babası Yozgat’lı İhsan Efendi’den görmüştür.

1962 – 1966 yılları arasında babasının da görev yaptığı Milli Kütüphane’de iş bularak Türkçe yazma ve basma kitapların kataloglanmasında Nasrullah Tırazı ile birlikte çalıştı.

1970 yılında, master’ını tamamlayan Ekmeleddin İhsanoğlu, artık Mısır’daki misyonunu tamamladığını düşünerek annesi Seniye Hanım’ı alıp o güne kadar hiç görmediği anavatana gelir ve doktorasını yapacağı Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde göreve başlar. 1974 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını yaptıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984 yılında profesör oldu.

1984 yılında da İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’ne profesör olarak intisap ederek Bilim Tarihi Anabilim Dalı’nı kurdu.

24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünün yürüttü. Bu görevinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu. 2005 yılında İslam Konferansı Örgütü genel sekreterliğine seçildi 2014 yılına kadar bu görevde bulundu.

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası hakkında değişik dillerde çok sayıda kitabı vardır.

UNESCO ve Harvard Üniversitesi’ndeki görevlerinin yanı sıra millî ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı. Türkiye Devlet Üstün Hizmet Madalyası(2000), Ürdün Birinci Derece İstiklal Madalyası, İKÖ Şeref ve Liyakat Sertifikası ile Mısır Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

Ekmeleddin İhsanoğlu,1972 yılından beri eczacı Füsun Hanım’la evlidir. 3 çocuğu vardır.

Kaynak : https://www.azonceoldu.com/gundem/ekmeleddin-ihsanoglu-kalp-krizi-gecirdi-5aabd3edd8a7e6097e357c99


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir