G-5HQRNHEWSG ‘Hollanda, Bosna’daki iş birliğini itiraf etmekle başlamalıdır’ – Bosnaklar1.com

‘Hollanda, Bosna’daki iş birliğini itiraf etmekle başlamalıdır’

TİKA’nın Desteğiyle Bosna Hersek’teki Gençler İş Sahibi Oluyor
Şubat 23, 2018
WhatsApp’ta “açıklama” dönemi
Şubat 23, 2018

‘Hollanda, Bosna’daki iş birliğini itiraf etmekle başlamalıdır’

Bosna Hersek Dostları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Erdem, Hollanda Meclisinin 1915 olaylarıyla ilgili kararına tepki gösterdi.

Erdem, yaptığı yazılı açıklamada, sözde Ermeni soykırımını tanıma kararının tarihi bir rezalet olduğunu vurguladı.

Soykırım gibi ciddi bir iddiayı ispat etmesi, belgelemesi ve akabinde hüküm altına alması gereken organın yargı olduğunu kaydeden Erdem, görevi yasa yapma olan parlamentonun, soykırımı tanıma kararı vermesinin ve bunun da hiçbir somut gerekçeye dayandırılmamasının akıllara durgunluk verdiğini belirtti.

Soykırım iddiasının ancak tarihi belgeler, devlet arşivleri, akademik araştırmalar gibi somut deliller öne sürülerek tarihçiler, akademisyenler, hukukçular ve bu alanda çalışan uzmanlar tarafından tespit edilebilecek bir olgu olduğuna vurgu yapan Erdem, şunları aktardı:

“Bu bağlamda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Ermeni makamlarına seslenerek devlet arşivlerinin açılmasını ve hem Türk hem de Ermeni tarihçilerin bu kapsamda ortak çalışma yapmasını teklif etmişken, Ermeni yetkililer bunu reddetmiş, adeta gerçeklerin ortaya çıkmasından çekinmişlerdir. Devlet Bakanımızın ve Büyükelçimizin Rotterdam’da yolunun kesilmesi ile başlayan bu faşizan tutum, geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükelçisinin çekilmesi ile devam etmiş, bugün de sözde Ermeni soykırımını tanıma ile son noktaya ulaşmıştır. Bilinmelidir ki bu tanıma, bir gerçeğin ortaya konulması değil, ülkemize gösterilen düşmanlığın dışa vurumudur. Hollanda, soykırım konusunda hassasiyet taşıyan, insan haklarına saygı gösteren bir ülke hiçbir zaman olmamıştır. Halen YPG saflarında savaşan Hollanda vatandaşları da günümüzde bunun göstergesidir.”

“Hollanda, Bosna’daki Sırp-Hollanda soykırım iş birliğini itiraf etmekle başlamalıdır”
Erdem, Hollanda’nın soykırımı kendi tarihinde araması gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Hollanda, Bosna’daki Sırp-Hollanda soykırım iş birliğini itiraf etmekle başlamalıdır. Srebrenitsa’da ‘Sırp Kasabı’ Ratko Mladiç ile Hollandalı komutan Ton Karremans’ın kadeh tokuşturarak yaptıkları iş birliği akıllardan çıkmamaktadır. Hollanda askerlerinin binlerce masum Boşnağa ‘yaşam güvencesi’ verip, Sırp kasapların eline silahsız ve savunmasız teslim ettiğini, bunun da Hollanda’nın soykırıma iştirak olduğunu itiraf etmelidir. Yüz yıl öncesinde sözde soykırımları tanıma gayretinde olanlar, kendi yakın tarihlerini görme konusunda adeta üç maymunu oynamaktadır. Yüzlerce yıl öncesinde sözde soykırımlar arayanlara sözümüz şudur. Tarihte soykırım arayanların Srebrenitsa’daki annelerinin ağıtlarını dinlemeleri yeterli olacaktır.”

Kaynak : http://kanal5.com.tr/haber/turkiye/hollanda-bosnadaki-is-birligini-itiraf-etmekle-baslamalidir/375366/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir