Hollanda’dan Skandal Karar! “Srebrenitsa” Soykırımına Göz Yuman Askerlere Ödül

Fata Nine Kazandı
Şubat 13, 2021
Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinden şehit edilen 13 Türk vatandaşı için başsağlığı mesajı
Şubat 15, 2021

Hollanda’dan Skandal Karar! “Srebrenitsa” Soykırımına Göz Yuman Askerlere Ödül

Hollanda hükûmeti, Srebrenitsa Soykırımı sırasında burada görev yapan ve Müslüman halkın vahşi şekilde öldürülmesini engelleyemeyen askerlerini kişi başı 5 bin Avro ile ödüllendirme kararı aldı.
Hollanda Savunma Bakanlığı, BM misyonu bünyesinde Bosna Hersek’te görev yapan “Dutchbat III” barış gücü mensubu 850 askere “bir jest ve takdir ifadesi” olarak para ödülü vermeye karar verdi.

Hollanda Savunma Bakanlığı’nın konuya ilişkin açıklamasında 25 yıl önce Srebrenitsa’da görev yapan birçok askerin halen problemler yaşadığı ve medyada aleyhlerinde birçok olumsuz haber yapıldığı ifade edilerek askerlere ödenecek paranın, bu askerlerin noksanlığını hissettikleri destek ve takdirin ortaya konulması olduğu belirtildi.

Katliama Seyirci Kalan Askerler Srebrenitsa’ya Yollanacak

Silahları toplanarak BM korumasına alınan sivilleri koruma sorumluluklarını yerine getirmeyen “gazilerin” tertiplenecek gezi programları ile Srebrenitsa’ya gönderileceğini de duyuran bakanlık, gezilerin 2022 yılından itibaren yapılacağını ve masrafların bakanlık tarafından karşılanacağını ilan etti.

Sivilleri BM Üssünden Dışarı Atmışlardı

Hollanda askerleri, Srebrenitsa’daki BM görevi çerçevesinde müdafaa etmekle yükümlü olduğu sivilleri BM üssünden cebren çıkararak savunmasız bırakmıştı. Bunun ardından kentte erkekler, kadın ve çocuklardan ayrılmaya ve sistematik bir şekilde katledilmeye başlanmıştı.

Hollanda’da Yüksek Mahkeme, 2019 yılındaki kararında Hollanda’nın yaklaşık 350 Boşnak Müslümanın ölümünden kısmen sorumlu olduğuna hükmetmişti.

Avrupa’nın İkinci Cihan Harbi’nden sonra şahit olduğu en vahşi katliamlardan biri olan Srebrenitsa Soykırımı sonrasında dünya kamuyo, Hollandalı askerleri aciziyetle suçlamış, Hollanda hükûmeti katliamdan sorumlu tutulmuştu. Dönemin Hollanda Başbakanı Wim Kok, hükûmetin tecrübesiz ve donanımsız askerleri tehlikeli savaş bölgesine gönderdiğine ilişkin bir raporun ardından 2002 yılında istifa etmişti.

Zambak.ba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir