G-5HQRNHEWSG İBB Başkanı Seçimleri Yapılacak – Bosnaklar1.com

İBB Başkanı Seçimleri Yapılacak

Karasu’da Şehit Ailesine Ziyaret
Eylül 28, 2017
Maltepe Belediyesi ve Bosna Sancak Derneğin Ortak Düzenlediği Bosna Sancak Gecesi
Eylül 28, 2017

İBB Başkanı Seçimleri Yapılacak

AK PARTİ ADAYINI AÇIKLAMAZKEN, CHP ADAYINI EKREM İMAMOĞLU OLARAK AÇIKLADI

2004 yılından bu yana İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Kadir Topbaş geçtiğimiz günlerde istifa ettiğini açıkladı.

İstifanın ardından 5216 Sayılı Belediye Kanunu’na göre İstanbul Valisi Vasip Şahin’in çağrısıyla toplanan meclis üyeleri Topbaş’ın ardından yeni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nı seçecek. CHP’nin adayı Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olarak açıklanırken AK Partinin adayı ise henüz açıklanmadı.

Öte yandan 309 üyeli İBB Meclisi’nde AK Parti’den 179, CHP’den 127, MHP’den 2 ve bağımsız 1 üye bulunuyor. 2019 seçimlerine kadar İstanbul’u yönetecek olan ismin belirlenmesi için ise adaylardan birinin oylamanın ilk turunda ya da ikinci turunda meclis üye sayısının 3’te 2’sini alması gerekiyor. Adaylar ilk iki turda 206 oy çoğunluğunu yakalamazsa 3’üncü turda adaylardan meclis üye tam sayısının salt çoğunluğunu alan kişi İstanbul’un yeni başkanı seçilecek.

 

Kaynak : www.merkeztv.com.tr

 

 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir