G-5HQRNHEWSG Instagram satıcılarına şikayet mi geliyor? – Bosnaklar1.com

Instagram satıcılarına şikayet mi geliyor?

İŞKUR: 10 bin mühendis işsiz
Şubat 14, 2018
Son dakika! Kemal Kılıçdaroğlu hastaneye yattı
Şubat 15, 2018

Instagram satıcılarına şikayet mi geliyor?

En popüler sosyal medyalardan biri olan Instagram satıcılarına şikayet mi geliyor? Tüm merak ettikleriniz haberimizde.

Günümüz sosyal medyalarından olan Instagram’ın bu kadar popüler olmasından dolayı Instagram’da birşeyler satmak popüler oldu. Evde yaptığım her şeyi masrafsızca satarım mantığıyla satılan ürünler için şikayet hattı düzenleniyor. Instagram satıcılarına şikayet mi geliyor?

Instagram satıcılarına şikayet mi geliyor?

Instagram belkide de günümüzün en çok kullanılan sosyal ağı olmuş durumda. Tabi insanlar nerede olursa, çakallar da yakınlarda yerlerini alıyor. Son zamanlarda ig’de en çok dikkatimi çeken olay “butikler”. Eline makası alan “tasarımcı”, “ithalatçı” olmuş. Bir markanız varsa, bu markayı tanıtmak amaçlı bir hesap kurmak farklı, sosyal medya üzerinden faturasız-fişsiz tamamen “güvene” dayalı sözüm ona “ticaret” yapmak çok yaygınlaştı.

Instagram’dan satış yapmak yasal mı?

Çılgın emojiler kullanılarak ‘iade yoktur, değişim için 5 gün süreniz vardır‘ vb. açıklamalar Instagram’da aldı başını gidiyor. Peki son yıllarda e-ticaret konusunda en çok konuşulan hususlardan biri olan ‘sosyal e-ticaretin’ hukuki boyutu gerçekten bu mu? Türkiye’de gönül rahatlığıyla Instagram’dan ayakkabı, parfüm veya gözlük alamayacak mıyız? Bu yazıda bu sorulara cevaplar birlikte cevap arayalım.

Instagram’da vergi ödemeden satış nasıl olur?

Her şeyden önce Instagram’da yapılan satış faaliyetinin gelir elde etme niyetiyle ticari bir faaliyet olduğunun altını çizmek ve bu sebeple satış yapacak kişilerin vergi mükellefi olduğunu belirtmek gerekir. Hem pastam dursun hem karnım doysun denilemiyor. Vergi mevzuatı bize ‘eğer gelir elde edecekseniz, vergisini de ödeyeceksiniz’ diyor. Şöyle ki Vergi Usul Kanunu’nda satılan mal ve emtialar için fatura kesme yükümlülüğü düzenlenmektedir. Fatura, satıcının gelir elde etmek amacıyla yürüttüğü faaliyet neticesinde elde ettiği gelirin tespiti için önemli olduğu gibi, bundan doğacak vergi yükümlülüğü kapsamında oluşan vergi borcunun belirlenmesinde de önemli bir delil niteliği taşımaktadır.

Satışa başlamadan önce mutlaka fatura kesmek ve mevzuattan doğan vergi yükümlülüğünü yerine getirmek için satış yapacak kişilerin vergi mükellefi olmak adına ilgili tedbirleri alması gereklidir. Bu sebeple Instagram’da bu tür bir satış faaliyetine başlamadan önce mali müşavirlerden konu ile ilgili destek alınması yeni nesil girişimcilere fayda sağlayacaktır.

Instagram’da satışın hukuki niteliği nedir?

Bugün Instagram’da, yarın Snapchat’te veya gelecekte adını henüz bilmediğimiz başka bir sosyal ağda benzer durumları yaşamamız mümkün. Fakat hangi mecrada olursa olsun satıcı ve tüketicinin bir araya gelmediği, ürünlerin uzaktan pazarlanması üzerine kurulmuş bir sistem mevcutsa, bu sistem çerçevesinde alıcı-tüketici ve satıcılar arasında kurulacak ilişki mesafeli sözleşmedir. Mesafeli sözleşmeler mevzuatla çerçevesi çok detaylı çizilmiş sözleşmelerdir. Her ne kadar sosyal medyanın ruhuna veya Instagram’ın paylaşım sınırlarına uygunluğu hatta uygulamasının nasıl olacağı tartışılır olsa da hukuki çerçeveden baktığımızda Instagram satışlarında da aşağıda özetle yer verdiğimiz hükümlere uyulması zaruridir.

Instagram alışverişi yapanların dikkat etmesi gerekenler neler?

Havale-Eft ile alışveriş yapmayın, özellikle Instagram dan ise, ASLA yapmayın.
Kapıda ödeme seçeneği olan Instagram butiklerini tercih edebilirsiniz.
Ürün elinize ulaştığında kargo görevlisinin yanında paketi açın. Yanlış ürün, defolu ürün vb. gönderildiyse ödeme vb. yapmadan direk olarak geri gönderin. Bu hakka sahipsiniz. Tüketici haklarına göre müşteri aldığı ürünü beğenmez, ürün uymaz vb. ise, 30 gün içerisinde (yıkamadan,ütülemeden,kullanmadan) kargo ücreti karşıda ödenecek şekilde iade ve değişim talep edebilir.

Instagram’dan nasıl ürün satılır?

Instagram’da butik açmak ve satış yapmak yeni bir internetten para kazanma yöntemi. Instagram’da butik açmak için öncelikle nasıl bir satış stratejisi izleyeceğinize karar vermelisiniz. Kendi ürettiğinizi giysileri satabilir ya da başkasının ürettiklerini instagram’da butik açarak satabilirsiniz. Aynı şekilde ürünleri yurt dışından getirtebilirsiniz.

Instagram’da butik açmak için ne satacağınıza karar vermelisiniz. Butik giyim üzerine bir çok kombinasyon ve müşteri kitlesi bulmanız mümkün. Daha sonrasında bir instagram hesabı açmalı, bir logo tasarlamalı ve bu logoyu profil fotoğrafı yapmalısınız. Dikkat çekici bir isim koyduktan sonra profil bilgilerinize mail adresinizi, telefon numaranızı ve kargonuzun nasıl olduğu (ücretsiz ya da ücretli) hakkında kısa bir bilgi yazmalı; ürünlerinizi kaliteli fotoğraflar ile birlikte paylaşmaya başladıktan sonra da profilinizin internet sitesi kısmına Shopier dükkan sayfanızı koymalısınız.

Birkaç ürün paylaştıktan sonra insanları takip etmeye başlayın. İnsanlar sizin de o sitede bulunduğunuzu bilmeli. Eğer işi ilerletmek istiyorsanız reklam amaçlı takipçisi çok olan birkaç ünlüye hediye olarak ürünlerinizden yollayın. Ünlü insanlar eğer ürününüzü instagram hesaplarında paylaşırlarsa büyük bir sükse yapmış olursunuz. Genelde bu yolu kıyafet ve takı butikleri kullanır.

Bütün bunları yapsanız da sipariş alabileceğiniz bir mekanizma kullanmadan bu işi sürdürmeniz çok zor. Kapıda ödeme veya havale yöntemleriyle sattığınız ürünün tutarını alabilirsiniz. Fakat bu gibi yöntemlerin bir kısmı sizin için, bir kısmı da ürününüzü Instagram mağazanızdan satın alacak takipçileriniz için güvenli bir ortam sunmuyor. Bu yüzden Shopier gibi sipariş sistemleriyle ürününüzü kredi kartı ve taksit imkanıyla satabilir, kargoyu gönderip kargo onayı vererek kısa sürede ödemelerinizi hesabınıza alabilirsiniz.

Kaynak : https://www.azonceoldu.com/teknoloji/instagram-saticilarina-sikayet-mi-geliyor-5a84435686a04d77156269a2


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir