G-5HQRNHEWSG Kosova’nın kuzeyinde patlama ve siren sesleri – Bosnaklar1.com

Kosova’nın kuzeyinde patlama ve siren sesleri

Bosna Hersek’te İnsan Hakları ve Mülteciler Bakanı Luçiç Gözaltına Alındı
Aralık 6, 2022
“Bosna Hersek’in En Başarılı Yabancı Yatırımı” ödülü Ziraat Bankasına verildi
Aralık 12, 2022

Kosova’nın kuzeyinde patlama ve siren sesleri

Kosova’nın kuzeyindeki 4 belediyede 18 Aralık’ta yapılacak erken yerel seçimler öncesi, kuzeydeki şehirlerde patlama ve siren sesleri duyulduğu bildirildi.

Yerel medyaya göre, son dönemde araç plakalarıyla ilgili gelişmeler nedeniyle Sırpların yerel kurumlardan çekilmelerinin ardından, erken yerel seçim ile ilgili çalışmaların başladığı kuzeydeki belediyelerde patlama ve siren sesleri duyuldu.

Zveçan’da siren sesleri duyulduğu, Mitrovica kentinin güney ve kuzey yakasını birbirine bağlayan İber köprüsünde Avrupa Birliği (AB) Hukukun Üstünlüğü Misyonuna (EULEX) bağlı güçlerin mevcudiyetini artırdığı bildirildi.

Kosova Merkez Seçim Komisyonu (KQZ) görevlilerinin Kosova Polisi eşliğinde kuzeydeki ofislerine gittiği ancak buraya girişlerinin mümkün olmadığı ifade edildi.

KQZ’nin ülkenin kuzeyindeki ofisleri Sırp yetkililerin istifası ile güvenlik nedeniyle kapalıydı.

Kosova’da 18 Aralık’ta 4 belediyede erken yerel seçim ile 25 Aralık’ta Zvecan ve Leposaviç Belediye Meclisi üyelikleri için seçim yapılacak.

Kosovalı Sırplar, son dönemde araç plakalarıyla ilgili gelişmeler nedeniyle 5 Kasım’da Kosova’nın merkezi ve yerel kurumlarından çekildiklerini duyurmuştu.

Sırp Listesi Partisinin Kosova’daki kurumlardan istifa kararı, Kosova hükümetinin Sırp makamlarınca ülkedeki Sırplara verilen araç plakalarının “RKS” (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi sürecini başlatması ile bu kararı uygulamayı reddeden Kosova Emniyet Biriminin Kuzey Bölgesi Müdürü Nenad Djuric’in görevden uzaklaştırılması sonrasında alınmıştı. https://www.ulusal.com.tr/dunya/kosovanin-kuzeyinde-patlama-ve-siren-sesleri-15008138


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir