G-5HQRNHEWSG Metrolojide Bosna Hersek ile işbirliği – Bosnaklar1.com

Metrolojide Bosna Hersek ile işbirliği

En Yakınındakiler Ölüm Yıl Dönümünde Aliya İzzetbegoviç’i Anlattı
Ekim 20, 2017
Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz Saraybosna’da
Ekim 22, 2017

Metrolojide Bosna Hersek ile işbirliği

Türkiye ile Bosna Hersek arasında bilimsel ve yasal metroloji alanında iş birliğini geliştirmek amacıyla mutabakat zaptı imzalandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bakanlık, yasal metroloji alanındaki çalışmaları uluslararası düzeyde devam ettiriyor.

Bu kapsamda Saraybosna’da 9-10 Ekim’de bilimsel ve yasal metroloji alanında iş birliğini geliştirmek amacıyla mutabakat zaptı imzalandı. Mutabakat zaptına Türkiye adına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürü Necip Camuşcu ile TÜBİTAK UME Müdürü Mustafa Çetintaş, Bosna Hersek adına ise Metroloji Enstitüsü (IMBIH) Müdürü Zijad Dzemic imza koydu.

Açıklamaya göre yasal metroloji alanında işbirliği yapılacak konular şöyle:

“İnovasyon ve Araştırma için Avrupa Metroloji Programı projeleri kapsamında; yasal metroloji alanında gelişmelere yol açabilecek potansiyel araştırma projelerine, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının katılımı sağlanacak.

Bosna Hersek Metroloji Enstitüsü, ürünlerini Türkiye ve Avrupa Birliği pazarına arz edecek ölçü aletleri üreticilerine Türkiye’deki onaylanmış kuruluşların kapasiteleri hakkında tanıtım yapacak.

Bosna Hersek Metroloji Enstitüsü ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yasal metroloji alanındaki mevzuatı ve deneyimlerini birbiriyle paylaşacak, Ölçüm fonksiyonu olan tıbbi cihazlar ve çevrenin korunmasına ilişkin cihazların doğrulanması konularında Bosna Hersek Metroloji Enstitüsü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına uygulamalar ve prosedürler konusunda destek verecek.”

Kaynak : ekonomi.haber7.com


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir