G-5HQRNHEWSG Putin: Bosna, Rusya’nın Balkan Politikasında Stratejik Bir Ülkedir – Bosnaklar1.com

Putin: Bosna, Rusya’nın Balkan Politikasında Stratejik Bir Ülkedir

Bosna Hersek Mahkemesi 8 Sırp Hakkında Savaş Suçu Nedeniyle İddianame Hazırladı
Mayıs 28, 2021
Bosna Hersek’te yeni toplu mezar bulundu
Haziran 2, 2021

Putin: Bosna, Rusya’nın Balkan Politikasında Stratejik Bir Ülkedir

Rusya Başkanı Vladimir Putin, Bosna Hersek’in Rusya’nın Balkan poltikasında önemli bir yer tutmaktadır.
Bosna Hersek’in Rusya büyükelçisi Zelko Samarcija’nın Putin’e sunduğu güven mektubu protokülunde Putin ‘’25 yıl önce Barış Anlaşmasının garantörü olarak Rusya, Deyton Anlaşmasının ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliği ile alakalı ilkelerine saygı duymaktadır’’, dedi.

Aynı şekilde Putin, Rusya’nın iki ülke arasında ki ticaret, ekonomi, kültür ve diğer insani yardım alanlarında işbirlikleri olduğunu açıkladı.

Dayton anlaşması ile birlikte 1995 yılında Bosna’da Sırp, Hırvat ve Boşnaklar arasında anlaşma imzalamış tarafların yanında anlaşmanın garantörü olarak ABD, Fransa, Birleşik Krallık, Almanya, Rusya ve AB’de anlaşmayı imzaladı.

Anlaşmayla birlikte Bosna, Müslüman, Hırvat federasyonu ile Republika Sırpska olarak iki idari yönetim oluşturuldu. /Balkan Postası https://www.balkanpostasi.net/putin-bosna-rusyanin-balkan-politikasinda-stratejik-bir-ulkedir/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir