G-5HQRNHEWSG Saraybosna’da 15 Temmuz Darbe Girişimi Fotoğraf Sergisi – Bosnaklar1.com

Saraybosna’da 15 Temmuz Darbe Girişimi Fotoğraf Sergisi

Balkanlar’da En Az Alkol Tüketenler Boşnaklar
Temmuz 18, 2017
Boşnak liderden FETÖ açıklaması
Temmuz 18, 2017

Saraybosna’da 15 Temmuz Darbe Girişimi Fotoğraf Sergisi

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla tarihî kütüphane Vijecnica’da fotoğraf sergisi açıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçiliği himayesinde ve Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü katkılarıyla gerçekleşen sergiye Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzetbegoviç, T.C. Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Bosna Hersek İslam Birliği Reis-ul Uleması Husein Kavazoviç, Saraybosna Belediye Başkanı Abdulah Skaka, Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hadzibajric, Din Hizmetleri Müşaviri Hasan Atlı, Eğitim Müşaviri Vasi Ete, Ticaret Müşaviri Sedat Yıldız, Kültür ve Tanıtma Müşaviri Soner Şahin, Basın Müşaviri Ömer Çetres ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.

Din Hizmetleri Müşaviri Hasan Atlı tarafından 15 Temmuz şehitlerine Kur’an okunması ve dua edilmesiyle başlayan programda T.C. Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

“Türkiye’nin Güçlü olması Bosna-Hersek’in güçlü olması demektir”

15 Temmuz’da Türkiye Cumhuriyeti Devletini ele geçirmeye yönelik haince bir kalkışmanın Türk milleti tarafından durdurulduğunu dile getiren Büyükelçi Haldun Koç, o gece ilk açıklamanın Bosna-Hersek’ten gelmesinin Türkiye’ye güç verdiğini belirterek “Türkiye’nin güçlü olması Bosna-Hersek’in güçlü olması demektir” dedi.

Büyükelçi Koç konuşmasında şunlara yer verdi: “15 Temmuz 2016 gecesi, Türkiye’de hain bir darbe girişimi yaşandı. FETÖ terör örgütü demokrasimizi hedef alan bir darbe girişiminde bulundu. Yüce Türk milletinin güçlü iradesi, bu girişimi başarısız kıldı. Bosna halkı, o gece bizimle dua etti. Uyumadı, dayanışma gösterdi. İlk destek mesajı Cumhurbaşkanı Sayın İzetbegoviç’ten geldi. Bu desteği unutmadık, asla unutmayacağız. Bir yıl sonra buradayız. O geceyi hatırlamak, unutmamak için bu anlamlı sergiyi açıyoruz. Şehitlerimiz ve gazilerimize saygı için, yapılan hainliği hatırlamak için. Bunun sadece Türkiye’nin problemi olmadığını söylemek için burada toplandık. Türkiye’nin istikrarı, Bosna-Hersek’in istikrarıdır. Bosna-Hersek’in refah ve güvenliği ise bizim rahat olmamızı sağlayacaktır. Türkiye, Bosna Hersek kardeşliğini ve dayanışmasını hiç kimse bozamayacaktır. Kardeşliğimizi ve dayanışmamızı bir kez daha göstermek için bu açılışı yapıyoruz.”

FETÖ, kollarını 150 ülkeye uzatan bir ahtapottur

Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic yaptığı açılış konuşmasında FETÖ’nün hain bir terör örgütü olduğunu vurgulayarak “Kollarını, Türkiye’nin dışında, Balkan ülkelerinin de aralarında bulunduğu 150 ülkeye uzatan bir ahtapottur.” dedi.

Özgürlüğe giden yolun, her daim kanlı ve zor olduğunu dile getiren İzetbegovic, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“O gece, yarım yüzyılı aşkın bir süre devam eden ve halka kendi seçtiği hükümetin ötesinde, askeri idareyi dayatan psikolojik bariyer sonsuza kadar yok edilmiştir. Onurlu Türk ordusu, o gece son kez FETÖ tarafından kötü emellere alet edilmiş, iktidar savaşına karıştırılmış ve kendi halkına ateş etmeye zorlanmıştır. FETÖ, hain bir terör örgütüdür. Kollarını Türkiye’nin dışında, Balkan ülkelerinin de aralarında bulunduğu 150 ülkeye uzatan bir ahtapottur.”

Gençlerin geleceğini, dinlerarası diyaloğu bahane ederek, hayır işlerini ve kültürel etkinlikleri kullanarak hedeflerini anlatan örgütün tek ve bencil bir hedefi bulunduğunu ifade eden Bakir İzetbegovic, “O da ülke ekonomisini, basını ve insanların beyinlerini kontrol ederek iktidarı ele geçirmektir. Kardeş ülke Türkiye’nin acı tecrübesinin ardından, hiçbirimizin bu ikiyüzlü örgüt karşısında saf davranma ve oluşturdukları tehdidi ciddiye almama lüksü yoktur.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Yapılan konuşmaların ardından Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzetbegoviç, T.C. Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç ve Bosna- Hersek İslam Birliği Reis-ul Uleması Husein Kavazoviç tarafından serginin açılış kurdelesi kesildi.

21 Temmuz 2017 tarihine kadar açık kalacak sergide misafirlere AA’nın hazırladığı “FETÖ’nün Dakika Dakika Darbe Girişimi” kitapçığı dağıtılırken semazen töreni gerçekleştirildi.

 

Kaynak : saraybosna.yee.org.tr


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir