G-5HQRNHEWSG Saraybosna’da “Miraç ve Yolculuk Durakları Minyatür Sergisi” Açıldı – Bosnaklar1.com

Saraybosna’da “Miraç ve Yolculuk Durakları Minyatür Sergisi” Açıldı

Boşnak Lider İzetbegovic, Savaş Suçlusu Hırvatlara Verilen Hapis Cezasını Değerlendirdi
Kasım 30, 2017
Öğretmenler Günü Saraybosna’da Kutlandı
Kasım 30, 2017

Saraybosna’da “Miraç ve Yolculuk Durakları Minyatür Sergisi” Açıldı

Hazreti Muhammed (SAV)’in doğumu vesilesiyle Saraybosna İslam Meclisi tarafından Bosna Hersek’te geleneksel olarak düzenlenen “Selam ya Resulallah” etkinliği kapsamında “Miraç ve Yolculuk Durakları” isimli minyatür sergisi açıldı.

Yunus Emre Enstitüsünün desteğiyle başkent Saraybosna’da bulunan tarihi Başçarşı’daki Brusa Bezistanı’nda düzenlenen “Osmanlı Kültür Ortamında Miraç” konulu sergiye ülkedeki Türk kurumlarının temsilcileri, davetliler ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Serginin proje sorumlularından Ayşe Taşkent, Miracın İslam tarihinde olduğu kadar, insanlık tarihi açısından da çok önemli bir hadise olduğuna vurgu yaptığı açıklamasında, dünyanın farklı kütüphanelerinden bir araya getirerek hazırladıkları miraç minyatürlerini, geçmişten kalan mirası sanatseverlerle paylaşmak adına sergilediklerini kaydetti.

Proje sorumlularından Nicole Kançal Ferrari de akademik düzeyde hazırlanan sergide yer alan görsellerin ve bu konuyla ilgili yazılan makalelerin yer alacağı bir kitabın gelecek Nisan ayında basılacağını söyledi. İlk olarak İstanbul’da açılan serginin üçüncü durağının ise Nisan ayında Kudüs olacağını sözlerine ekledi.

Saraybosna Başimamı Ferid Dautovic ise serginin Miraçta yaşananları gözler önüne serdiğini dile getirerek “Bu sanatın buradaki Müslümanların miracı daha yakından tanımalarına vesile olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

70’e yakın minyatürün bulunduğu Miraç ve Yolculuk Durakları Sergisi, 8 Aralık’a kadar Brusa Bezistanı’nda ziyaret edilebilecek.

Kaynak : http://saraybosna.yee.org.tr/tr/faaliyethaberleri/saraybosna-da-mirac-ve-yolculuk-duraklari-minyatur-sergisi-acildi_19211


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir