G-5HQRNHEWSG Şemsudin Kuçeviç Bayrampaşa’da Anıldı – Bosnaklar1.com

Şemsudin Kuçeviç Bayrampaşa’da Anıldı

Barcelona’dan Naim Süleymanoğlu mesajı!
Kasım 19, 2017
Boşnak Oyuncu Şov Yaptı
Kasım 19, 2017

Şemsudin Kuçeviç Bayrampaşa’da Anıldı

Bayrampaşa Belediyesi, ani ölümüyle sevenlerini ve Balkan coğrafyasını yasa boğan Boşnak lider Şemsudin Kuçeviç için anma programı düzenledi. Ev sahipliğini Başkan Aydıner’in yaptığı programa çok sayıda davetlinin yanı sıra Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu da katıldı.
Bayrampaşa Belediyesi ile Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde, Sırbistan’ın Sancak bölgesindeki Tutin kentinin belediye başkanlığını yapan ve 11 Ekim’de trafik kazasında hayatını kaybeden Şemsudin Kuçeviç için anma programı düzenlendi. Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in ev sahipliği yaptığı programa Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Boşnak Milli Millet Meclisi Başkanı Süleyman Ugıjanin, Karadağ Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, Sırbistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Rasim Lajiç, AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, Bayrampaşa Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülaziz Yeniyol, Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürü Necati Aktuğ Şahin, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Kemal Oğuz Kıdıl, Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muhammed Sancaktar, Tutin Belediye Başkanı Kenan Hot, Bayrampaşa belediye başkan yardımcıları ve meclis üyeleri ile Şemsudin Kuçeviç’in ailesi ve çok sayıda Boşnak vatandaş katıldı.

Kur’anı Kerim tilavetiyle başlayan program, Şemsudin Kuçeviç’in hayatından kesitlerin sunulduğu kısa film gösterimiyle devam etti. Ardından Gülistan isimli Boşnak ses grubu ilahiler seslendirdi. Daha sonra program protokol konuşmaları ile sürdü.

Öte yandan, program öncesi, Yıldırım Mahallesi Barbaros Camii’nde Şemsudin Kuçeviç için mevlit okundu.

“Sancak’ın Efsane Devlet Adamı”
Anma programında konuşan Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, “Merhum Şemsudin Bey, erken kaybettiğimiz bir dostumuz olarak sıcak ve samimi hatıralarıyla inşallah hep dualarımızda yer alacaktır. Şemsudin Bey, 6 dönem gibi uzun bir süre Tutin Belediye Başkanlığı görevini de sürdürerek Sancak’ın efsane devlet ve millet adamlarından biri olarak tarihteki yerini almıştır. Bizim inancımızda, Peygamber Efendimizin hadis-i şeriflerinde ifadesini bulan şekliyle, ’İnsanların en hayırlısı, insanlara hizmet edendir’. 58 yıllık hayatının önemli bir kısmını, başta Tutin halkına ve Sancak Müslümanlarının hizmetine adayan, Sancak Müslümanlarının yetiştirdiği önemli devlet adamı ve siyasetçilerinden biri olarak Şemsudin Bey, Peygamber Efendimizin bu müjdesine inşallah nail olacaktır” dedi.

“Anlaşma Sancak’taki Kardeşlerimizin Ekonomik Refahı İçin”
Hakan Çavuşoğlu, Sırbistan’ın sancak bölgesinde yaşayan Müslümanların, ülkeler arasında köprü vazifesi gördüğüne değinerek, “Bugün Sancak’ta Müslüman nüfusun sayısının 500 binden fazla olduğu tahmin ediliyor olsa da ülkemizde tarihin çeşitli dönemlerinde Sancak’tan göç etmiş 2 milyona yakın Sancaklı kardeşimiz, vatandaşımız yaşamaktadır. Sancak Bölgesinin sınırlarının bir bölümü Karadağ’da olsa da en önemli bölümü Sırbistan’dadır. Sırbistan’daki refah ve istikrarın, tüm bölgenin refah ve istikrarına vesile olacağı tarihsel bir gerçekliktir. Sancaklı kardeşlerimiz, Avrupa’nın ortasında ve güneydoğusunda kendi dinleri ve kültürleriyle, barışın ve istikrarın sembolü olarak görülmelidir. Cumhurbaşkanımızın son seyahatlerinde Sırbistan Cumhuriyetiyle imzalanan anlaşmaların önemli bir kısmı Sancak’taki kardeşlerimizin ekonomik refahlarını sağlamaya yöneliktir. Sancak’ın Peşter Yaylası’ndan 5 bin ton et ithal etmek üzere imzalanan anlaşma, hiç şüphesiz Sancak’ın ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

“Avrupa’nın Ortasında Müslüman Kimlikleriyle Örnek Bir Toplum”
Sancak Bölgesi Boşnak siyasetinin Sırbistan’daki Boşnakların kendi dini ve kültürel değerlerini korumada önemli bir rol oynadığını belirten Çavuşoğlu, “Ülkemiz ve hükümetlerimiz Avrupa’daki Müslüman azınlıkların bulunduğu ülkelerde, asimilasyona uğramamaları konusunda ciddi hassasiyet göstermektedir. Ancak bunun tersine, bulundukları ülkeler ile tam bir entegrasyon içinde bulunarak, o ülkelerin refah ve istikrarına katkı veren bir kültürel zenginlik olmaları konusunda her türlü desteği vermektedir. Sancaklı kardeşlerimiz de çalışkanlıklarıyla, zengin kültürleri ve dini hassasiyetleriyle Sırbistan’da ve hatta Karadağ’da ülkelerinin refah ve barışının anahtarı haline gelmişlerdir. İnşallah ülkemizin ve hükümetimizin de destekleriyle Sancaklı kardeşlerimiz Avrupa’nın ortasında Müslüman kimlikleriyle örnek bir toplum olarak tarihi misyonlarını yerine getirmeye devam edeceklerdir” ifadelerini kullandı.

“Türkiye Cumhuriyeti Güçlendikçe Balkanlar Ayağa Kalkar”
Şemsudin Kuçeviç’in çok değeri bir dostu olduğunu ve böyle değerli bir dostu yitirmenin derin üzüntüsünü yaşadığını belirten Başkan Atila Aydıner de “Kuçeviç’in ne kadar sevildiğini salondaki kalabalık anlatıyor bize. Çünkü o hayatı boyunca hep sevgi aşıladı gönüllere. Ansızın aramızdan ayrılıp gitmesi hepimizi derinden üzdü. Bir kez daha değerli dostum Kuçeviç’e Yüce Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi.

Konuşmasında Balkan coğrafyasına büyük önem verdiklerine de değinen Başkan Aydıner, “Balkanar’daki Osmanlı mirası binlerce eser Türkiye eliyle onarıldı, ayağa kaldırıldı. Bu eserler tarihi dokusuyla ve misyonuyla oradaki Evlad-ı Fatihan diyarının güzel insanlarına hediye edildi. O nedenle Türkiye Cumhuriyeti sosyal, siyasal ve politik açıdan güçlendikçe Balkanlar, Bosna, Sancak Bölgesi, Kosova, Makedonya ayağa kalkar” ifadelerini kullandı.

Kaynak : http://www.bayrampasa.bel.tr/icerik.asp?is=0q12810q10q10q10q10q10q1hadq1qpis

 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir