G-5HQRNHEWSG Srebrenitsa anneleri, Sırpların talep ettiği “soykırım terimini istismar” yasasına karşı – Bosnaklar1.com

Srebrenitsa anneleri, Sırpların talep ettiği “soykırım terimini istismar” yasasına karşı

Pandemi etkisi: Bosna Hersek’te ölümler %25 arttı
Şubat 7, 2022
Sırp Siyasetçiler Bosna Hersek Kurumlarını Boykota Son Verdi
Şubat 8, 2022

Srebrenitsa anneleri, Sırpların talep ettiği “soykırım terimini istismar” yasasına karşı

Srebrenitsa ve Zepa Anneleri Derneği, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in liderliğini üstlendiği Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı’nın (SNSD) soykırım teriminin kötüye kullanımını yasaklayan yasa tasarısının başlı başına soykırımın önlenmesi ve cezalandırılmasına ilişkin sözleşmeyi kötüye kullanma girişimi olduğunu açıkladı.

Bu vesileyle, Srebrenitsa’nın anneleri Bosna Hersek Parlamentosu üyelerini söz konusu teklifi reddetmeye çağırdı.

Eski Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko, Srebrenitsa soykırımı dahil uluslararası mahkeme kararıyla tanınan tüm soykırımların inkarını ve savaş suçlularını yüceltmeyi suç sayan bir kanunu dayatma yoluyla yasalaştırmıştı.

Srebrenitsa’da bir soykırım yaşanmadığını iddia eden Sırp siyasi partileri, bu yasayı protesto etmek amacıyla devlet kurumlarını boykot kararı almıştı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in Bosnalı Sırp siyasetçilere boykota son verme çağrısı ve ABD’nin yeni yaptırım kararı alması ardından bu konudaki tavrını yumuşatan Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Sırp partilerinin parlamentoya geri dönmesi için soykırım teriminin istismar edilmesi ve Sırpların veya Sırp Cumhuriyeti entitesinin “soykırımcı” olarak nitelendirilmesinin yasaklanmasını öngören bir yasal düzenleme talebinde bulunmuştu. https://timebalkan.com/srebrenitsa-anneleri-sirplarin-talep-ettigi-soykirim-terimini-istismar-yasasina-karsi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir