G-5HQRNHEWSG Srebrenitsa’yı inkar eden imza kampanyasına 80 bin Bosnalı Sırp destek verdi – Bosnaklar1.com

Srebrenitsa’yı inkar eden imza kampanyasına 80 bin Bosnalı Sırp destek verdi

Bosnalı Sırp partilerinden karşı hamle: Sırplara “soykırımcı” diyenlere hapis
Ağustos 9, 2021
Bosna Hersek’ten Türkiye’deki orman yangınlarında hayatını kaybedenler için taziye mesajı
Ağustos 9, 2021

Srebrenitsa’yı inkar eden imza kampanyasına 80 bin Bosnalı Sırp destek verdi

Bosna Hersek’te soykırımın inkarının cezalandırılmasını öngören yasaya karşı seferberlik başlatan Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in başlattığı imza kampanyasına 80 bin Bosnalı Sırp destek verdi.

Srebrenitsa soykırımının inkarını yasaklayan yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Bosna Hersek Savcılığı’na başvurarak kendini ihbar eden ve Bosna Hersek’teki tüm Sırpları soykırımı alenen inkar etmeye davet eden Dodik, Sırpların korkacak bir şeyleri olmadığını ve gururlarını korumaları gerektiğini söyledi.

Sırp halkının „öcüleştirilmesine“ izin vermeyeceklerini söyleyen Dodik, diğer parti liderleriyle görüşerek Banya Luka’da büyük bir miting tertiplemeyi düşündüklerini de açıkladı.

Başlattığı imza kampanyasını 80 bin kişi imzaladı

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp üyesi Milorad Dodik’in liderliğini üstlendiği Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı (SNSD) tarafından başlatılan ve soykırımı inkar yasasını reddederek Srebrenitsa’da yaşananların soykırım olmadığı iddiasını içeren imza kampanyasına 80 bin kişi destek verdi.

Soykırımı inkar eden Bosnalı Sırpların Sırp Cumhuriyeti (RS) entitesi polisi tarafından korunacağını ve hapsedilmelerine izin verilmeyeceğini de ileri süren Dodik, imza kampanyasına destek için bir reklam da yayınlatmıştı.

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko’nun uluslararası mahkeme kararlarıyla soykırım olduğuna hükmedilen soykırımları inkar etmeyi suç sayan bir düzenlemeyi “Bonn yetkilerine” dayanarak yasalaştırması, Bosnalı Sırpların tepkisine neden olmuştu.

Bosna Hersek’te soykırımın inkarı ve savaş suçlularının yüceltilmesini suç sayarak cezai müeyyideye tabi kılan kanuni düzenleme, 28 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girdi https://timebalkan.com/srebrenitsayi-inkar-eden-imza-kampanyasina-80-bin-bosnali-sirp-destek-verdi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir