G-5HQRNHEWSG Türk öğrenciler Yeni Pazar’da çiftçilerin ahududu toplamalarına yardım etti – Bosnaklar1.com

Türk öğrenciler Yeni Pazar’da çiftçilerin ahududu toplamalarına yardım etti

Bosna Hersek’teki Miljacka Nehri’nin Kaynağı Kurumak Üzere
Ağustos 24, 2022
Magnezyum kullanımı migren ataklarını ve şiddetini azaltıyor
Ağustos 24, 2022

Türk öğrenciler Yeni Pazar’da çiftçilerin ahududu toplamalarına yardım etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının desteklediği (TİKA) Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Sırbistan’a giden 11 Türk öğrenci, Yeni Pazar şehrindeki çiftçilerin ahududu toplamalarına yardım etti.

TİKA, TPP kapsamında Türkiye’den 11 öğrenci Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sırbistan’ın Sancak bölgesinin Yeni Pazar şehrindeki çiftçilerin ahududu toplamalarına yardım etti. Türkiye’den gelen 11 gönüllü öğrenci, Sancak bölgesindeki vatandaşlara Türk kültür ve geleneklerini anlattı. Gönüllü öğrencilerden Elif Gül Mahur Sali, tecrübe paylaşımı kapsamında farklı kültürleri tanıma fırsatı bulduğunu ifade ederek ilk defa ahududu topladığını söyledi.

96 bin ahududu fidanı ekildi

TİKA’nın Sırbistan’daki projelerinden birisi olan ahududu serasını ziyaret eden Yeni Pazar Tarım Danışmanlık Hizmeti Başkanı Nihad Hasanovic de TİKA’nın yardımıyla 96 bin ahududu fidanı ektiklerini belirterek bu sayede Yeni Pazar’daki vatandaşların hane gelirlerine katkı sağlandığını ifade etti. Gönüllü öğrenciler Syenitsa kasabasında yer alan Çocuklara ve Gelişimsel Engellilere Yardım Derneğinin çevre düzenlemesi çalışmalarına da katıldı.

Sırbistan’da 7 gün boyunca TİKA’nın proje alanlarını ziyaret edecek olan gönüllü öğrenciler ayrıca Varvarin kasabasında ihtiyaç sahiplerine ücretsiz yemek dağıtan ve mutfak donanımı TİKA tarafından yapılmış olan bir aşevinde de Türk yemekleri de yapacak. https://yenibalkan.com/tr/balkanlar/turk-ogrenciler-yeni-pazar-da-ciftcilerin-ahududu-toplamalarina-yardim-etti


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir