G-5HQRNHEWSG Türk sanayiciler, Bosna Hersekli iş insanlarıyla iş birliğine hazır – Bosnaklar1.com

Türk sanayiciler, Bosna Hersekli iş insanlarıyla iş birliğine hazır

AK Parti Ankara İl Başkanlığı, Novi Pazar’da “Türkçe bilim sınıfı” açtı
Kasım 29, 2020
Kayseri Büyükşehir Belediyesinden Mostar’da 3 bin kişiye ücretsiz eğitim
Aralık 1, 2020

Türk sanayiciler, Bosna Hersekli iş insanlarıyla iş birliğine hazır

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 650 milyon dolar seviyesinde bulunduğunu belirterek, “Bu ticaret hacminin artırılması için Ankaralı sanayiciler ile Bosnalı sanayicileri doğru platformlarda buluşturarak iş birliğini daha…
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 650 milyon dolar seviyesinde bulunduğunu belirterek, “Bu ticaret hacminin artırılması için Ankaralı sanayiciler ile Bosnalı sanayicileri doğru platformlarda buluşturarak iş birliğini daha üst noktalara taşımalıyız. Biz iş birliğine hazırız.” ifadelerini kullandı.ASO’dan yapılan açıklamaya göre, Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç ve Bosna Hersek Yabancı Yatırımları Teşvik Ajansı Başkan Yardımcısı Slavica Korica, ASO Başkanı Nurettin Özdebir’i ziyaret etti.

Özdebir, Bosna Hersek ile Türkiye arasında tarihi bir bağ olduğunu ve bu bağın iki ülke ticari ilişkilerine de yansıması gerektiğini kaydetti.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin potansiyelin altında bulunduğuna işaret eden Özdebir, gerek ikili ekonomik ilişkilerde, gerekse Türk ürünlerinin Avrupa ve Balkanlar’a ulaşımı açısından Bosna Hersek’in, Türkiye için kilit bir ülke olduğunu vurguladı.Özdebir, Bosna Hersek’in yatırımcılara pek çok teşvikler sunduğunu belirterek, “Bu ülkede tarım, turizm, orman ürünleri, enerji gibi sektörlerde firmalarımız için büyük potansiyeller mevcut. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 650 milyon dolar seviyelerinde. Bu ticaret hacminin artırılması için Ankaralı sanayiciler ile Bosnalı sanayicileri doğru platformlarda buluşturarak iş birliğini daha üst noktalara taşımalıyız. Biz Ankara Sanayi Odası olarak iş birliğine hazırız.” değerlendirmelerinde bulundu.Büyükelçi Adis Alagiç de Bosna Hersek ile Türkiye arasında var olan güçlü bağların, imzalanan serbest ticaret anlaşması ile büyük aşama kaydettiğini, orta ve uzun vadede karşılıklı iş birliği ve ticaret hacmini artırmak istediklerini bildirdi. Alagiç, “Ülkemiz coğrafi konumuyla bir fırsatlar ülkesi. Türk yatırımcılara ürünlerini tanıtmak için bir merkez oluşturarak özel fırsatlar sunabiliriz. Türkiye ile 1 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmayı hedefliyoruz. Ankaralı sanayicileri en yakın zamanda Bosna Hersek’e davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Merve Özlem Çakır

https://www.haberler.com/son-dakika-bosna-hersek-ten-turkiye-ye-ticaret-hacmini-1-13762667-haberi/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir