G-5HQRNHEWSG 100 Kat Hızlı Wi-Fi Geliyor! – Bosnaklar1.com
O Kanallar Satılığa Çıktı!
Ağustos 14, 2017
Saraybosna Yemek Rehberi
Ağustos 14, 2017

100 Kat Hızlı Wi-Fi Geliyor!

ABD’de mikrodalga yerine terahertz dalgası gönderilerek 50 gb’lik veri akış hızına erişildi. Bugünkü data iletim sürati ise 500 megabayt.

ABD merkezli Brown Üniversitesi’nin mühendislik fakültesi tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre çok yakında bugün kullanılandan 100 kat daha hızlı kablosuz internet (Wi-Fi ) kullanmak mümkün olacak. Araştırma ekibi adına açıklama yapan Brown Ünivesitesi Mühendislik Fakültesi Profesörü Daniel Mittleman geleneksel mikrodalga yerine terahertz ile video sinyali gönderdiklerini söyleyerek bunun da saniyede 50 gigabyte’a denk geldiğini ifade etti. Şu anda birçok kablosuz internet saniyede 500 megabyte’a kadar çıkabiliyor.

Nature Commnuications’ta yer alan makaleye göre Daniel Mittleman, “Terahertz sistemini kullanarak ilk defa veri akışı sağlayabildik. Bu yaklaşım kablosuz internetin geleceğini değiştirebilir” dedi. Şu an için ses ve veri için sinyalleri mikrodalgalar aracılığıyla kablosuz bir şekilde iletiliyor fakat yoğun veri akışının olduğu zamanlarda kapasite zorlanarak internet hızında yavaşlamaya sebep olabiliyor. Bilim insanları yeni bant genişliği bulmak için böyle bir araştırma yaptıklarını söylüyor.

Araştırma bulgularının yayınlandığı yazıda terahertz dalgalarının mikrodalgalara göre daha büyük kapasiteleri olduğu ve dolayısıyla daha çok veri taşıyabildiği vurgulanırken saniyede 10 gigabitlik bir veri akışının sorunsuz yaşandığını fakat 50 gigabitlik veri akışında ufak sorunlar meydana geldiği kaydedildi.

 

Kaynak : https://duzgunhaber.com.tr/100-kat-hizli-wi-fi-geliyor/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir