G-5HQRNHEWSG “ 15 Bin 700 Sancaklı Boşnak Çanakkale’de Savaştı.” – Bosnaklar1.com

“ 15 Bin 700 Sancaklı Boşnak Çanakkale’de Savaştı.”

Rusya’dan Bosna Hersek’e NATO tehdidi: “Sonunuz Ukrayna’ya benzer”
Mart 17, 2022
‘Boşnak gaziler’ atalarının şehit düştüğü Çanakkale’de
Mart 19, 2022

“ 15 Bin 700 Sancaklı Boşnak Çanakkale’de Savaştı.”

İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül, Türk milletinin dünyaya gücünü gösterdiği 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül Çanakkale Savaşı’nda 107 yıl önce dönemin zor koşullarında adeta imkânsızın başarıldığını belirterek, Türk ulusu Çanakkale Zaferi’yle tarihte benzeri görülmemiş, gerçek anlamda bir destan yazıldığını söyledi.

Türk ulusunun yok edilmesi için uğraş verenlerin hayallerinin boşa çıkarıldığını, Atatürk’ün üstün zekasını ve Türk milletinin gücünü bütün dünyaya Çanakkale Savaşı’yla gösterildiğini hatırlatan Başkan Gül, “Milli mücadelenin ilk ateşinin yakıldığı Çanakkale Zaferi’yle, dünyaya Türk milleti, vatan sevgisini, cesaretini, azmini, kahramanlığını ortaya koydu” dedi.

Ata dedeleriyle gurur duyuyor

Bu zaferin kazanıldığı savaşta Sancak’tan gönüllü gelen 15 bin 700 Boşnak’ın Türk milletinin bağımsızlığı için kanını döktüğünün altını çizen Başkan Gül, Sancak’ın Novipazar kentinde kurulan askeri alım merkezine Sancaklı Boşnaklar adeta birbiriyle yarışırcasına müracaat ederek Çanakkale Savaşı’na katılan ata dedeleriyle gurur duyduğunu söyledi.

Birlik ve beraberlik gösterildi

Başkan Gül, yalnız Sancak’tan değil bütün Balkan coğrafyasından Boşnak, Arnavut, Pomak ve diğer Balkanlı hemşehrilerinin Çanakkale Savaşı’na katıldığını ifade ederek, “Savaştan önce Türkiye’ye göçürülen Boşnak’lar da cephede yerini aldı. Benim dedem de Çanakkale’de savaşan Boşnak’lardan. Bu da benim gurur vesilemdir. Çanakkale, geçmişimize ait bir zafer olmakla birlikte asıl önemi birlik ve beraberliğimizin gücünü göstermesidir. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş kahramanlarımızı ve vatanını kendi canlarından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” diye konuştu. http://www.halkizbiz.com/dernekler/izmir-bosna-sancak-dernek-baskani-gul-15-bin-700-sancakli-bosnak-canakkalede-savasti-h28210.html


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir