G-5HQRNHEWSG 7 adımda iyi çay demlemenin püf noktaları! – Bosnaklar1.com

7 adımda iyi çay demlemenin püf noktaları!

Kurban etini saklarken nelere dikkat etmeli?
Ağustos 20, 2017
Camide 1 TL tuvalet parasını ödemeyen genci döverek bayılttılar
Ağustos 20, 2017

7 adımda iyi çay demlemenin püf noktaları!

Evinde daha güzel çay demlemek ya da kafesinde, pastanesinde ‘gurme işi’ çay servis etmek isteyenler! Çay uzmanı Çağla Yılmaz, önümüzdeki hafta Mutfak Sanatları Akademisi’nde (MSA) bir artisan çay atölyesi düzenliyor.

1. Çayın kalitesini; bitkinin kendisinden yetiştirilmesine, yapraklarının tabi tutulduğu işlemlerden nasıl saklandığına pek çok faktör belirliyor. Favori çaylarınızı bulabilmek için büyük-küçük farklı üreticilerin çaylarını denemelisiniz.

2. Doğru su kullanmak çok önemli. Tekrar tekrar kaynatılmış, beklemiş, sert, musluk suyu kullanımı çayın tadını bozuyor.

3. Çay demlerken kullandığınız suyun sıcaklığına ve demleme süresine dikkat edin. Tüm çay tipleri için farklı demleme sıcaklıkları ve süreleri söz konusu.

4. Demliğe doğru miktarda çay koyduğunuzdan emin olun. Her çay tipi için farklı miktar gerekiyor. Kullanılacak miktarı kendi damak tadınıza göre ayarlamalısınız.

5. Demlenen yaprakların çayın içildiği süre boyunca demlikte kalması çayı acılaştırıyor. Çayı demlikte, kaynayan suyun üzerinde saatlerce tutmak yerine, 15 dakika demledikten sonra posasını (yapraklarını) demlikten ayırıp kalan çayı 30-45 dakika içinde tüketmek daha doğru.

6. Çay ve yiyecek eşleşmesi özellikle Uzakdoğu’da çok önemli. Temel ilke; çayla eşlik ettiği yemeğin birbirini tamamlaması. Her çay tipi için deniz ürünlerinden az pişmiş sebzeye, çikolatadan meyveye farklı yiyecek eşleşmeleri var.

7. Biz, tek tip, siyah çay içmeye alışık olsak da farklı aromalarda pek çok çeşit var: Beyaz çay, yeşil çay, oolong çayı, yıllandırılmış çay… Biraz daha ‘gurme işi’ bir çay içmek istiyorsanız bu çayları ait oldukları kültürlerin farklı demleme ve sunum teknikleriyle deneyebilirsiniz. Farklı çayları karıştırarak harmanlar oluşturabilirsiniz.

BİR KİŞİ 750 LİRA

Eğitmen Çağla Yılmaz, moleküler biyoloji ve genetik okuduktan sonra uluslararası ilaç firmalarında eğitmenlik yaptı. Çeşitli çay somöliyelerinden eğitimler aldı. Şimdi ‘çay workshop’ları düzenliyor. Eğitim, 25 Nisan Pazartesi ve 26 Nisan Salı günleri 10.00-16.00 saatlerinde gerçekleşecek. Katılımcılar 750 lira olan eğitim bedelini Biletixaracılığıyla ödeyebilir.

Kaynak : http://www.sehirmagazincisi.com/7-adimda-iyi-cay-demlemenin-puf-noktalari/1716/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir