G-5HQRNHEWSG AB, Bosnalı Sırp Entite Meclisindeki yargı kurulu oylamasını ‘kabul edilemez’ buldu – Bosnaklar1.com

AB, Bosnalı Sırp Entite Meclisindeki yargı kurulu oylamasını ‘kabul edilemez’ buldu

Bosna Sırp Cumhuriyeti entite meclisi paralel devlet kurumlarını onaylamaya devam ediyor
Şubat 12, 2022
AGİT’ten “Bosna Hersek’teki Sırp tarafının yargı kurulu kararını geri çekme” çağrısı
Şubat 12, 2022

AB, Bosnalı Sırp Entite Meclisindeki yargı kurulu oylamasını ‘kabul edilemez’ buldu

Avrupa Birliği (AB), Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti Entite Meclisinde entitenin kontrolünde olacak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun oluşturulmasına ilişkin yasa tasarısının geçmesinin “kabul edilemeyeceğini” bildirdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell‘in ofisinden yapılan açıklamada, Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nde ayrı bir Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu oluşturulmasına ilişkin tasarının kabulünün ülkedeki “anayasal ve yasal düzenin kabul edilemez bir ihlali” olduğu belirtildi.

Tasarının yasalaşması halinde Sırp Cumhuriyeti vatandaşlarının haklarını etkileyeceği vurgulanan açıklamada, ülkenin yasal sistemindeki belirsizliğin ve istikrarsızlığın da derinleşeceği, Bosna Hersek’in Avrupa perspektifinin zarar göreceği kaydedildi.

Açıklamada, “AB, Bosna Hersekli liderlere, özellikle de Sırp Cumhuriyeti yönetimine gerginliği tırmandırıcı adımlara son vermeleri, bunun yerine devlet kurumları içinde diyaloğu yeniden başlatmaları ve endişeleri gidermeleri çağrısında bulunmaktadır.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Bosna Hersek’teki durumun 21 Şubat’taki AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın gündemine alındığı bildirildi.

Sırp Cumhuriyeti Entite Meclisi, bugünkü oturumda entitenin kontrolünde olacak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun oluşturulmasına ilişkin yasa tasarısını kabul etmişti.

Muhalifler ile iktidar koalisyonu arasında tartışmaların yaşandığı oturumda, iktidar milletvekilleri atılan adımların Bosna Hersek Anayasası’nı ihlal etmediğini savunurken, muhalifler bu yetkilerin entite meclisinde onaylanmasının yasa dışı olduğunu belirtti.

Sırp Cumhuriyeti’nde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun oluşturulmasına ilişkin yasa tasarısı 60 gün süreyle kamuoyunun değerlendirilmesine sunuldu. https://timebalkan.com/ab-bosnali-sirp-entite-meclisindeki-yargi-kurulu-oylamasini-kabul-edilemez-buldu/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir