G-5HQRNHEWSG AB’den Sert Mesaj: Göçmenler Bosna Hersek’in Tamamına Yerleştirilmeli – Bosnaklar1.com

AB’den Sert Mesaj: Göçmenler Bosna Hersek’in Tamamına Yerleştirilmeli

Ümraniyespor, Boşnak Oyuncu Avdija Vrsayevic’i transfer etti
Ocak 16, 2021
Mostar’da Oyların Yeniden Sayılması Talebine Ret
Ocak 19, 2021

AB’den Sert Mesaj: Göçmenler Bosna Hersek’in Tamamına Yerleştirilmeli

Avrupa Komisyonu, 19 Ocak Salı günü Bosna Hersek’i uyararak göçmenleri ülkenin tamamına yerleştirme çağrısı yaparak bu konuda adım atılmamasının ülkenin uluslararası alandaki itibarını zedelediğini ifade etti.
Avrupa Birliği (AB) İçişleri Komiseri Ylva Johansson, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada önümüzdeki ay Bosna Hersek’i ziyaret edeceğini, burada Lipa göçmen kampında incelemelerde bulunacağını ve devlet yöneticileriyle görüşeceğini söyledi. Özgür Avrupa Radyosu’nun haberine göre Johansson, Bosna Hersek yönetimini insan hayatlarını kurtarma konusunda sorumlu davranmaya davet etti.

AB’nin göçmen ve mültecilere ilişkin sürecin başlangıcından beri, 2018’den bu yana Bosna Hersek’e yaklaşık 89 Milyon Avro tahsis ettiğini ve finansal desteğin devam edeceği sözü verdiğini ifade eden Johansson, yakın bir mesafede kullanışlı bir kamp bulunurken göçmenlerin şartların elverişli olmadığı kampta tutulmasının sinir bozucu olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Bosna Hersek yönetimini Hırvatistan sınırındaki 3 bin kadar göçmene ilişkin olarak uzun vadeli çözüm üretmeye çağıran Johansson, AB’ye katılım perspektifi olan bir ülke olan Bosna-Hersek’ten göçmen kamplarını ülke geneline yayması ve insani trajediye engel olmak için çözüm bulmasını beklediklerini söyledi.

Bosna Hersek’te halihazırdaki altı göçmen kampının tamamı, Boşnak ve Hırvatların yoğun olarak yaşadığı Bosna Hersek Federasyonu entitesindeki Saraybosna ve Una-Sana kantonlarında bulunuyor. Bosna Hersek’i oluşturan iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS), entite sınırları içerisinde göçmen kamplarına izin vermiyor.

Zambak.ba


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir