Sal. Tem 23rd, 2024

AB’den yıllar sonra gelen Srebrenitsa itirafı: En çok korunma bekleyenleri korumayı başaramadık

By bosnaklar Tem12,2020

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Srebrenitsa Soykırımı’nın 25’inci yıl dönümü sebebiyle kurbanların aile ve yakınları için bir mesaj yayımlayarak, “En çok korunma bekleyenleri korumayı başaramadığımızı tüm dünya kabul ediyor” dedi.

Srebrenitsa katliamının üzerinden 25 yıl geçti ancak acı halen ilk günkü gibi taze. Bosnalı Müslümanları Sırp kasaplarının eline adeta teslim eden Avrupalılardan, acının 25’inci yılında itiraf gibi bir açıklama geldi.

“HAYAL DAHİ EDEMİYORUM”
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı videoda, bu yaraların iyileşmesinin çok uzun yıllar alacağını söyleyen von der Leyen, “25 yıl sonra Srebrenitsa hala Avrupa’nın kanayan yarası. Çocuklarını toprağa verememiş anneler, evlerine asla geri dönemeyen aileler var. Kurtulanlar ise hala rahat uyuyamıyor. Bir kadın ve anne olarak acınızın derinliğini hayal dahi edemiyorum” ifadelerini kullandı.

“KORUYAMADIK”
Geçmişin değiştirilemeyeceği ya da geri alınmayacağını söyleyen Avrupa Komisyonu Başkanı, sokaklarda, sosyal medya ve hatta bazı siyasi konuşmalarda ırkçılığın hala devam ettiğine dikkat çekti: “Bugün tüm dünya, korumamıza en çok ihtiyaç duyanları koruyamadığımızın farkında. Şimdi sesi yükseltme ve harekete geçme zamanı. Irk ya da din adına daha fazla kan dökülmemeli. Başka bir soykırım daha yaşanmamalı”.

Bosna Hersek’in geçen 25 yılda yeniden güven inşa etme konusunda büyük ilerleme kaydettiğini dile getiren von der Leyen, “Hatıralar baki kalır, ancak önümüzde inşa edilecek bir gelecek var. Bosna Hersek ve Srebrenitsa’da umut var. Gençler kendilerini Avrupalı hissediyor” diyerek, Bosna Hersek ve tüm Balkanların Avrupa Birliği’ne giden yolunun açık olduğuna inandığını ifade etti.

KAYNAK: EURONEWS https://www.haber7.com/dunya/haber/2994477-abden-yillar-sonra-gelen-srebrenitsa-itirafi-en-cok-korunma-bekleyenleri-korumayi-basaramadik

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir