G-5HQRNHEWSG “Acil karaciğer donörü aranıyor” paylaşımına dikkat! – Bosnaklar1.com

“Acil karaciğer donörü aranıyor” paylaşımına dikkat!

Soğuk havalar geldi! Sokaktaki canlar için kolaylıkla yapabileceğimiz 5 şey…
Şubat 28, 2018
TARİHTE BUGÜN: Bosna-Hersek bağımsızlığını ilan etti
Mart 1, 2018

“Acil karaciğer donörü aranıyor” paylaşımına dikkat!

Tüketici Sorunları Derneği, “Karaciğer nakli donörüne ihtiyaç var” şeklindeki sosyal medya paylaşımı konusunda uyardı. Son günlerde bu tür paylaşımların çok fazla yapıldığını belirten Dernek Başkanı Dr. Deniz Öner, hatta alıcı ve vericiyi bir araya getirmek üzere açılmış sayfalar bulunduğunu söyleyerek, organ ticareti uyarısı yaptı.

Sosyal medyada “Acil karaciğer donörü aranıyor” paylaşımına dikkat!
Sosyal medyadaki paylaşımlarda özellikle arananın kan değil, nakil için karaciğer olduğunun belirtildiğini söyleyen Tüketici Sorunları Derneği TÜSODER Genel Başkanı Dr. Deniz Öner, paylaşımlarda karaciğerin kısa sürede kendini yenileyen bir organ olduğu bilgisine de yer verildiğini aktardı.

TÜSODER adına açıklama yapan Dr. Öner, “Ülkemizde en az 40 bin kişinin organ ve doku bağışı beklediği ve 2 bin kişinin her yıl bu bekleme sırasında yaşamını kaybettiği bir gerçektir” dedi.

Sosyal medyadan yapılan “Karaciğer nakli donörüne ihtiyaç var” şeklindeki paylaşımlar nedeniyle yasal yollar dışında yapılan organ nakli ve organ ticareti tehdidine dikkat çeken Dr. Öner’in açıklaması özetle şöyle:

“Tedavisi sadece doku veya organ nakli ile mümkün olan hastaların organ nakli hizmetleri, Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli Hakkında Kanun ve Organ ve Doku Nakli Hizmetleri Yönetmeliği esaslarına göre yapılmaktadır. Buna göre tüm organ ve doku ihtiyaçları Türkiye Organ ve Doku Bilgi Sistemi’ne (TODS) kaydedilmekte ve hastaneler nakil bekleyenler için sıraya girmektedir. Canlı vericilerden organ nakli çok daha ağır yasal sorumluluklar yüklemektedir. Bir bedel veya başka çıkar karşılığı, organ ve doku alınması ve satılması yasaktır.”

Dr. Öner, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlan ile canlı verici aramak yasal olarak suç teşkil edebilecek bir ortam hazırlayabilir. Sizi hiç tanımayan kişilerin sadece yardımseverlik duyguları ile bir cerrahi operasyona gönüllü olabileceğini varsaysak bile etik kurulu onayı almanız büyük ihtimalle mümkün olmayacaktır.

Kaynak : http://halktv.com.tr/acil-karaciger-donoru-araniyor-paylasimina-dikkat-300144


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir