G-5HQRNHEWSG Aliya Atatürk düşmanı mıydı – Bosnaklar1.com
NTV Spor bugün kapanıyor, işte yerine gelecek kanal
Mart 17, 2018
Bosna Hersek’ten Doğu Guta’daki Çocuklara Yardım
Mart 18, 2018

Aliya Atatürk düşmanı mıydı

İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Vedat Yenerer’in “Türkiye’de cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarının ‘Bilge Lider’ olarak andığı İzzetbegoviç” sözleri sosyal medyada tartışma yarattı.

İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi gazeteci Vedat Yenerer yıllarca takip ettiği Bosna Savaşı’nı Anadolu Yakası Bosna Sancak Derneği’nde anlattı.

Yenerer’in Genel Yayın Yönetmeni olduğu Haberayyıldız isimli sitede yer alan haberde “Uzun yıllar savaş muhabirliği yapan, sülalesinin yarısı Sırplar tarafından katledilmiş, 1958 mübadelesinde anavatana göç etmiş Sancak- Taslıca’lı ‘Evladı Fatihan’ bir ailenin çocuğu olan Vedat Yenerer, İstanbul Anadolu Yakası Bosna-Sancak Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nde ‘Bosna’nın Dramı’ adlı konferansta Bosna Savaşı’nda her bölgede bulunmuş göz tanığı olduğu insanlık dramını, yaşamı ve katliamları görsellerle anlattı” denildi.

“ATATÜRK DÜŞMANLARININ ‘BİLGE LİDER’ OLARAK ANDIĞI İZZETBEGOVİÇ’İN…”

Yenerer’in konuşmasına yer verilen haberde ayrıca şu ifadeler yer aldı:

“1992’de Ehli Sünnet düşmanı vahabi-selefi cihatçı El Kaide militanlarının Bosna’ya Aliya İzzetbegoviç ve partisi SDA (Demokratik Eylem Partisi) tarafından getirildiğine dikkat çeken Yenerer, selefilerin Türk Osmanlı İslam anlayışını bazı yerlerde Suudi ve Katar parasıyla, camilere eğittikleri imamları göndererek, parayla toplumda yayılarak hâlâ değiştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Yenerer, Türkiye’de cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarının ‘Bilge Lider’ olarak andığı İzzetbegoviç’in Cumhurbaşkanı RTE gibi her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alan tezlerini anlattı ve Anıtkabir’e sadece bir kez protokol gereği gittiğini ve kendi isteğiyle hiç bir zaman gitmediğini söyledi.”

SOSYAL MEDYADA TARTIŞMA ÇIKTI

Yenerer’in bu sözleri sosyal medyada tartışmaya neden oldu. Facebook’ta paylaşılan haberin altına Emine Şeçeroviç-Kaşlı “Ne gerçeğini anlatmış? Rahmetli Aliya’ya hakaret ederken nasıl müsaade edildi?” dedi. Kaşlı’ya yanıt Yenerer’den geldi. Yenerer şunları yazdı:

“Kendi sayfanda yazmışın Bosna’dan kaçtığını.. Sen savaştan kaçtığında ben oradaydım. Cahilce konuşacağına aç İzzetbegoviç’in tezlerini ve açıklamalarını oku. Bu arada ” Biz Kürt değiliz ki Türklerin soykırım yaptığı gibi Sırplar bizi katletsin” dediğinde ben oradaydım. Sen hem Atatürk hem de Türk düşmanı bir vahabi dostusun. Seni araştırıp kim olduğunu bu sayfada açıklayacağım… Bakalım kimlerden nemalanıyorsun…”

“BAKIN HANIMEFENDİ KİM ÇIKTI”

Yenerer’i provokasyon yapmakla suçlayan Kaşlı “Eğer Türkiye’de taraf seçeceksek Reisin davasındayız. Kendisi siyasi oyunlarına liderimiz Aliya’yı alet etmeden düşünseydi” dedi.

Yenerer ise Kaşlı’nın hükümete yakın isimlerle birlikte katıldığı bir panelin fotoğrafını paylaşarak “Bakın hanımefendi kim çıktı? Aynı ekiple karşıma gelmezseniz müfterisiniz. Hodri meydan. 2 şair yazar ve bir sözde gazeteci Aliya’ya güzellemeler yapıp tezgahı çeviriyor… Yemezler. İzzetbegoviç’in İslamska Dekleracija’sını aç oku Atatürk’e hakaretleri gör… Sakın bizim zekamızla alay etme. Sen ve senin gibi Atatürk düşmanlarının Türk ve Boşnakların cebine indirdiğiniz hortumunu keseceğiz .. Çok konuşma varsa yüreğin istediğin yerde diğer paragöz din sahtekarlarını da yanına al çıkın karşıma. Yeri sen seç…” diye yanıt verdi.

Kaynak : http://Odatv.com


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir