G-5HQRNHEWSG Aliya İzzetbegoviç’in Fikirleri Başakşehir’de Yankılandı – Bosnaklar1.com

Aliya İzzetbegoviç’in Fikirleri Başakşehir’de Yankılandı

Osmanlı’nın yadigarı: Bosna
Aralık 15, 2017
Bosna Hersek’ten Fatih Terim için resmi açıklama!
Aralık 15, 2017

Aliya İzzetbegoviç’in Fikirleri Başakşehir’de Yankılandı

Aliya İzzetbegoviç ve Bosna Savaşı’nı anlatan ilk tiyatro oyunu Aliya, Başakşehir’de sahnelendi.

Aliya İzzet Begoviç ve Bosna Savaşı’nı anlatan ilk tiyatro oyunu Aliya, Başakşehir’de sahnelendi. Başakşehir’de ilk kez sahnelenen oyun ilgiyle izlendi.

Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Bilge Kral Aliya İzzet Begoviç’in hayat mücadelesini ve felsefesini anlatan oyun bu alandaki ilk edebi tiyatro metni olma özelliğini taşıyor. Elçin Gürler’in yönetmenliğinde İstanbul Devlet Tiyatroları’nın kalabalık ve dinamik oyuncu kadrosuyla sahne alan ekip salonu dolduran seyirci karşısında heyecanını gizleyemedi.

Oyundan önce düşüncelerini paylaşan oyuncu Çetin Kaya, “Ali İzzet Begoviç’in hayatı ve Bosna Savaşı tarihinin kırılma noktasını anlatan bir oyun. Biyografiden daha çok kırılma noktalarına önem verdik. Aliya İzzet Begoviç’in devlet adamı olarak değil, bir insan olarak İslami ve siyasi düşüncelerini konu edindik. Kırılma noktalarında ceza evini ve ailesiyle mektuplaşmalarına önem verdik. Bilge Kral’ın bir taraftan ailesiyle olan durumunu o coğrafyada yaşanılan acıları ve sıkıntıları oyuna katmaya çalıştık. Bizim oyunumuza gelen seyircilerin biyografi veya belgeselden daha çok Bosna’da yaşanılan acıları sahnede canlandıran oyuncuların çabasını göreceklerdir” dedi.

1935’ten 2003’e geniş bir zaman ölçeğinde geçen oyun bir yakın tarih okuması olarak da nitelendiriliyor. Derin bir emeğin, titiz bir dramaturjik çalışmanın kullanıldığı Aliya oyunu; tüm insanları sevmeye çalışan bu unutulmaz lidere yakışır bir şekilde evrensele giden bir çizgide sahnelendi.

Kaynak : https://www.sondakika.com/haber/haber-aliya-izzet-begovic-in-fikirleri-basaksehir-de-10350320/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir