G-5HQRNHEWSG Avrupa’nın en temizi Boşnaklar ve Türkler – Bosnaklar1.com

Avrupa’nın en temizi Boşnaklar ve Türkler

İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Derneği’nden Mardin’e yardım eli
Şubat 22, 2018
2018 kandilleri Regaib-Miraç-Berat-Mevlid ne zaman?
Şubat 22, 2018

Avrupa’nın en temizi Boşnaklar ve Türkler

GALLUP araştırma şirketinin Avrupa ülkelerindeki el yıkama alışkanlığı konusunda yaptığı araştırmaya göre Hollanda, Avrupa’nın en pis ülkesi konumunda. Türkler ve Boşnaklar ise kıtanın en temiz milletleri.
GALLUP araştırma şirketinin Avrupa ülkelerindeki el yıkama alışkanlığı konusunda yaptığı araştırmalara göre Hollanda, Avrupa’nın en pis ülkesi konumunda. Hollanda’da her iki kişiden biri tuvaleti kullandıktan sonra ellerini yıkamıyor.

Araştırma şirketinin ”tuvalete gittikten sonra elinizi sabun ve suyla yıkıyor musunuz” sorusuna Türkiye %94 oranında olumlu cevap verdi. Araştırmaya göre Fransa (%62), İspanya (%61), Belçika (%60) ve İtalya (%57) gibi ülkeler temizlik konusunda sınıfta kalırken, Bosna Hersek %96 oranında ‘evet’ cevabını vererek Avrupa’nın en hijyenik ülkesi ünvanını almış oldu.

BALKANLARDA OSMANLI KÜLTÜRÜNÜN ETKİSİ
Bosna Hersek, Kosova (%83) ve Türkiye’nin müslüman nüfusundan kaynaklanan abdest alma alışkanlığı, bu ülkelerdeki el yıkama alışkanlığının yüksek olmasının nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Öte yandan, Makedonya (%82), Sırbistan (%83) ve Romanya (%84) gibi Balkan ülkelerinin temizlik konusunda Rusya (%63), Avusturya (%65) ve diğer Avrupa ülkelerinden daha yüksek oranlara sahip olması Osmanlı kültüründen kalma bir alışkanlık olarak gösteriliyor.

Kaynak : http://www.karar.com/dunya-haberleri/avrupanin-en-temizi-bosnaklar-ve-turkler-762931#

 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir