G-5HQRNHEWSG Başkentten Aliya’ya vefa – Bosnaklar1.com
Usta oyuncudan üzen haber
Mart 1, 2018
TİKA, Bosna Hersek’te eğitimlerine devam ediyor
Mart 2, 2018

Başkentten Aliya’ya vefa

Keçiören Belediyesi, ‘Bilge Kral’ anısına ‘Çok Oturumlu Çok Uluslu Doğu Batı Arasında Aliya Semineri’ düzenledi

KEÇİÖREN Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Çok Oturumlu Çok Uluslu Doğu Batı Arasında Aliya Semineri” ve “Saraybosna ile 25 Yıl” programı, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın verdiği açılış yemeğiyle başladı. Keçiören Ihlamur Kasrı’nda verilen yemeğe çok sayıda akademisyen, yazar, âlim ve bürokrat katıldı. İki gün boyunca gerçekleşecek olan etkinlikler hakkında bilgi veren Mustafa Ak, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerle derinleşen ve siyasi istikrarla birlikte giderek güçlenen Bosna-Türkiye ilişkilerinden memnun olduklarını belirtti. Ak “19. yüzyıla kadar Osmanlı himayesinde kalan Bosna ve Balkanların istikrar ve çok kültürlülük tecrübesinin bölgesel iş birliği için önemli bir ilham olduğuna inanıyoruz. Aramızdaki bu tarihsel bağları güçlü iş birlikleriyle geleceğe taşıma hedefindeyiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki ülkemizin istikrar ve güven ortamı, bölgesel ilişkilerimize ciddi bir şekilde yansıyor. Kendisinin yerel ve bölgesel aktörlerle yürüttüğü iş birlikleri, jeostratejik öneme sahip Bosna’yı yakından takip etmesi ve elbette ki rahmetli Aliya’nın kendisine olan itimadı bu ilişkileri çok daha üst noktalara taşıyor” dedi.

OSMANLI BAKİYESİ
Merhum Boşnak lider Aliya İzzetbegoviç’in vefatından önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Dualarımız sizinle. Bu topraklar Osmanlı bakiyesidir. Bosna’mı koruyun, Bosna’ma sahip çıkın. O size emanet” dediğini kaydedeti. Ak, “Onun ferasetine, imanına güvenmiş, onu tüm İslam ülkeleri için bir şans olarak görmüştür. Türkiye bu emanete sahip çıkıyor, çıkmaya da devam edecek. Bosna’da hizmetlerine 22 yıldır kesintisiz devam eden TİKA; eğitim, sağlık, kültür, tarım, hayvancılık, idari ve sivil altyapıların yenilenmesi noktasında birçok projeye imza attı. Aynı zamanda iki ülke arasındaki iş birlikleri enerji, eğitim, turizm alanında da devam ediyor. Bizim ilişkimiz sadece devletlerarası değil milletler arasıdır. İki ülke iyi ve kötü günde bir olmaya, beraber olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı. Program, Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan adına vereceği kapanış yemeği ile son bulacak.

İSLAMIN UÇ BEYİ
Balkanlardaki görünürlüğünü her geçen gün artıran Türkiye’nin, uzun vadeli ve dengeli bir anlayışla siyasi meselelerde ölçülü ve hakkaniyetli tavrını korumayı sürdüreceğini belirten Ak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşviki ve desteğiyle Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konsey Üyesi Ekselans Sayın Bakir İzetbegoviç’in katkılarıyla daha önceden ‘İslamın Uç Beyi’ belgeseli hazırlanmış ve galası Bosna’da yapılmıştı. Önümüzdeki iki günde de çok oturumlu ve çok uluslu bir seminer programı gerçekleştirilecek. Bu seminere Cumhurbaşkanımızın misafiri olarak ülkemize gelen Tunuslu İslamcıların alim ve bilge lideri Raşid El-Gannuşi de katılacak”

Kaynak : https://www.sabah.com.tr/ankara-baskent/2018/02/28/baskentten-aliyaya-vefa


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir