G-5HQRNHEWSG Bayram kahvaltısında sakın bunları yemeyin! – Bosnaklar1.com

Bayram kahvaltısında sakın bunları yemeyin!

Boşnak Başkan Sedat Ziyade’den Ramazan Bayramı Mesajı
Nisan 9, 2024
Xiaomi 14 Ultra’nın Türkiye ön satışı başladı
Nisan 11, 2024

Bayram kahvaltısında sakın bunları yemeyin!


Diyetisyen Sinem Kara, Ramazan Bayramı’nda nasıl beslenilmesiyle alakalı uyarılarda bulundu. Kara, “Ramazan Bayramı’nda öğün sayısının artması ve daha fazla yemek yeme istediğinden dolayı kişiler bazı sindirim problemi yaşayabilirler” dedi.

Diyetisyen Sinem Kara, bayramda ikram edilen şeker, çikolata, baklava, börek gibi gıdaların kan şekerini hızla yükselten ve kalorisi yüksek gıdalar olduğunu söyledi.

Bu gıdaları bayramda sık tüketmek sindirim sistemi problemlerine ve kan şekerinin hızlı yükselmesiyle daha fazla yemek tüketimine sebep olabileceğini aktaran Diyetisyen Sinem Kara, Bayramda en sık yapılan hatalardan biri öğünde tüketilmesi gereken besinleri kısıp yerine ikramlıklardan yenildiğini söyledi.

Kara; “Bayram süresince yeterli ve dengeli beslenmek için, beş temel besin grubunu da tabağınızda bulundurun. Bu besin grupları nelerdir? Süt ve süt ürünleri grubu, et-yumurta-kurubaklagiller ile yağlı tohumlar, Sebzeler grubu, meyveler grubu, ekmek ve tahıllar grubudur. Tüketilecek yiyeceklerin miktarı aniden arttırılmamalıdır. Öğün araları en az 2 en fazla 4-5 saat olacak şekilde düzenlemelidir. Gerektiğinde ara öğünlerde meyve ve kuruyemişlerden yararlanılabilir. Bayram sabahı kahvaltıyı hafif geçirmek önemlidir. Kahvaltıda kızartma, kavurma yöntemleriyle pişirilmiş besinler yenmemelidir” dedi.

Kara; çiğ sebzeler lif açısından zengin olduğu için bolca tüketilmeli, kahvaltıda az tuzlu peynir tercih edilmesi gerektiğini söyleyerek, “Haşlanmış yumurta protein açısından kaliteli olduğundan tokluk süresi uzun olacaktır, tercih edilmelidir. Sucuk, salam, sosis hamur işi gibi gıdalardan uzak durulmalıdır. Beyaz ekmek yerine tam tahıl ekmeklerinin tercih edilmesi kan şekerini kontrol altında tutar ve tokluk hissi verir. Porsiyona dikkat ederek tahıllı ekmek tüketebilirsiniz. Besinleri iyi çiğnemeli, yavaş tüketmelisiniz. Gün içerisinde mutlaka 8-10 bardak su tüketmeye çalışmalısınız. Özellikle bayramda tatlı tüketimi olacaksa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine küçük porsiyonlar halinde sütlü tatlılar, taze veya porsiyona dikkat ederek kuru meyve tüketebilirsiniz. Tatlıların yanında içecek ikram edilecekse şekersiz içecek olmasına özen gösterin. Ramazan ayı sonrası fiziksel aktivitenin artırılması önemlidir. Gün içerisinde en az yarım saat tempolu yürüyüşler yapılmalı, bayram ziyaretlerine giderken yürümeyi tercih edebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Siyasetcafe.com https://www.siyasetcafe.com/bayram-kahvaltisinda-sakin-bunlari-yemeyin-106364h.htm


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir