G-5HQRNHEWSG Bosna, Balkanların yeni Ukrayna’sı mı? – Bosnaklar1.com

Bosna, Balkanların yeni Ukrayna’sı mı?

Yılın bombası! Doğan Medya Grubu satıldı! Kim aldı?..
Mart 21, 2018
Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Novi Pazar’daki Hacı Hürrem Camisi imamına Saldırı
Mart 25, 2018

Bosna, Balkanların yeni Ukrayna’sı mı?

Amerika’nın kara listesinde yer alan Rus motorsiklet kulübü ‘Gece Kurtları’ dokuz günlük “Rus-Balkan” turu için Bosna Hersek’te. Kulübün ülkeyi ziyareti ise hem Bosna hem de uluslararası yetkililer kanadında korkuya yol açtı.

TIMETURK | ÇEVİRİ

Amerika’nın kara listesinde yer alan Rus motorsiklet kulübü “Gece Kurtları” dokuz günlük “Rus-Balkan” turu için Bosna Hersek’te. Kulübün ülkeyi ziyareti ise hem Bosna hem de uluslararası yetkililer kanadında korkuya neden oldu.

“Gece Kurtları” motor kulübü bu hafta Sırbistan ve Bosna’nın yarı-otonom Sırp ağırlıklı bölgesini ziyaret ediyor. Salı günü 20 üyenin bölgeye ulaştığı ifade edildi. Amaçlarının ise “Rus imparatorluğunun Balkanlarda kültürel etkisini araştırmak” olduğunu açıkladılar. Ancak grubun başka bir ajandası olduğu kanaati birçoklarını hazırlığa geçirdi.

2014 yılında Ukrayna’da Rus yanlısı ayrılıkçıları desteklemekten Amerikan yaptırımlarına maruz kaldı. Bu nedenle “Gece Kurtları”nın Sırplar arasında Batı karşıtı etkenleri harekete geçirip ayrılıkçılığa itmesinden korkuluyor.

LİDERLERİNİN BOSNA’YA GİRİŞİ ENGELLENDİ

Bosnalı yetkililer grubun güvenlik tehdidi oluşturduğu gerekçesiyle liderleri Alexander Zaldastonav’ın ülkeye girişini engellediler.

Zaldostanov ise Interfax Ajansı’na “Tur ben olmadan da devam edecek. Onu durduramazlar” ifadelerini kullandı.

Rus lider Vladimir Putin ile yakın bağları nedeniyle “Putin’in Melekleri” olarak da adlandırılan grubun yerel şubeleriyle buluşmanın yanı sıra politikacılarla ve özellikle yarı-otonom Sırp Cumhuriyeti’nin başkanı Milorad Dodik ile de görüşecekleri belirtildi. Dodik, yıllardır aralıklarla 1990 Bosna Savaşı’nı sona erdiren Dayton Barış Anlaşması’nı ihlal edecek anlamda referanduma gitmekle tehdit ediyor.

Gece Kurtları ise Doğu Ukrayna’nın Luhansk şehrinde merkezliler, grup Hıristiyanlık ve vatanseverlik güdüsüyle hareket ettiklerini söylüyor.

2016’da yayınlanan videolarında bir üyeleri “Askeriyenin aynısıyız, motorsiklet kulübünün fikri ayrılmış olan Rus topraklarını geri almak ve Moskova’ya bağlı olan her şeyi” ifadelerini kullanmıştı.

Bu ayın başında ise BM Avrupa Birliği Komutası (EUCOM) Başkanı Curtis Scaparrotti, Balkanların Rus etkisi nedeniyle kendisinin en çok ilgilendiği bölge olduğunu dile getirmişti.

BOSNALI BAKAN: BOSNA VE HERSEK’iN VATANDAŞLARINI BÖLMEK İSTİYORLAR

Bosna’nın Güvenlik Bakanı Dragan Mektic ise Gece Kurtları’nın bölgeye varmasıyla Srpska Cumhuriyeti yetkililerinin “dürüst eğilimler göstermediklerini” ifade etti. Buna göre grup yarı otonom bölgenin başkenti Banja Luka’da önümüzdeki Ekim’de başkanlık ve parlamento seçimlerini gözlemlemek için bir şube açmak istiyor.

Mektic, “Klasik bir motorsiklet ekibinin gelmesinde tartışılacak bir şey yok ancak siz Bosna Hersek’e gerilimi ateşleyecek ve korku yaratacak şekilde çalkantılı bir dönemde ve belirli politik mesajlarla geliyorsanız, elbette bu Bosna için iyi değil” ifadelerini kullandı. Mektic şöyle devam etti: “Burada bir tek amaç var ve o da Bosna ve Hersek’in vatandaşlarını mümkün olduğu kadar bölmektir. Böylelikle onları idare etmek kolaylaşacaktır.”

Kaynak : https://www.timeturk.com/bosna-balkanlarin-yeni-ukrayna-si-mi/haber-869948


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir