G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek Avrupa Birliği Yolculuğuna Başlıyor – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek Avrupa Birliği Yolculuğuna Başlıyor

AB Komisyonu, Bosna Hersek ile katılım müzakerelerinin başlamasını tavsiye etti
Mart 18, 2024
Tika’dan Bosna Hersek’te Teknik Eğitime Destek
Mart 18, 2024

Bosna Hersek Avrupa Birliği Yolculuğuna Başlıyor

Bosna Hersek Avrupa Birliği yolculuğuna başlıyor. AB komisyonu, Konsey’e tavsiyesini verdi. 2022 yılında aday ülke statüsünü alan Bosna Hersek ile tam katılım müzakerelerine başlanacak.
AB Komisyon Başkanı Ursula Von Der Leyen, ”Bu nedenle, Bosna ve Hersek ile katılım müzakerelerinin başlatılması için konsey’e tavsiyede bulunmak konusunda karar verdik. Dolayısıyla Bosna Hersek’ten gelen mesaj açık. Bu nedenle, az önce yaptığınız gibi, mesajımız da açık olmalıdır: Bosna ve Hersek’in geleceği birliğimizde yatmaktadır.” dedi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen böyle duyurdu. Bosna Hersek’in AB yolculuğunun başlayacağını açıkladı. 2 yıldır aday olan ülke böylece Avrupa Birliği’ne tam katılım görüşmelerine başlayacak.

Von Der Leyen’in açıklamasına göre, Komisyon AB Konseyi’ne müzakerelerin başlaması yönünde tavsiye kararını açıkladı. Komisyon Başkanı, balkanların batısındaki ülkeler yönelik stratejilerinin son yıllarda değiştiğini ve bölge ülkelerinin AB’ye katılımı için beklemenin anlamsız olduğunu söyledi.

Leyen, ”Aday statüsü verdiğimizden bu yana, Bosna Hersek ileriye doğru etkileyici adımlar attı. bir yıldan biraz fazla bir sürede, on yıllık ilerleme kaydetti.” ifadelerini kullandı.

Bosna Hersek, üyelik başvurusunu 15 Şubat 2016’da yapmış, aday ülke statüsünü 15 Aralık 2022’de almıştı.

Kaynak : https://balkanpostasi.net/bosna-hersek-avrupa-birligi-yolculuguna-basliyor/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir