G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek, Bağımsızlık Yıl Dönümünü Kutluyor – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek, Bağımsızlık Yıl Dönümünü Kutluyor

Pakdemirli: Bosna Hersek ve Türkiye Arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması TBMM’de
Mart 1, 2021
Srebrenitsa annelerinin gözünün yaşı dinmiyor
Mart 2, 2021

Bosna Hersek, Bağımsızlık Yıl Dönümünü Kutluyor

29 Şubat – 1 Mart 1992 tarihlerinde yapılan referandumla Yugoslavya’dan ayrılarak istiklaline kavuşan Bosna Hersek, bugün bağımsızlık yıl dönümünü kutluyor.
1992’de yapılan referandumda Bosna Hersek vatandaşlarının %63,6’i sandığa gitmiş ve Bosnalı Sırpların büyük oranda boykot ettiği halk oylamasında halkın %99,4’ü bağımsızlık için “Evet” reyi kullanmıştı. Referandumun ardından Bosna Hersek, Yugoslavya’dan ayrılarak istiklalini ilan etmişti.

Caferoviç: İstibdata “Hayır” Diyen Nesli Asla Unutmayacağız

Bağımsızlık Günü vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınlayan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Şefik Caferoviç, “29 sene önce Bosna Hersek vatandaşları, egemen, bütün ve demokratik bir Bosna Hersek için rey kullandı. İstibdata ve tehditlere “hayır” diyen ve bir asırlık yabancı idaresinin ardından vatanımızı bağımsızlık ve uluslararası tanınma yoluna sokan nesli asla unutmamamız gerekiyor” diye konuştu.

Dodik, Tanımadığı Bağımsızlık Günü Vesilesiyle Yabancı Liderlerden Tebrik Mesajları Alıyor

1 Mart, Bosna Hersek’te Boşnak ve Hırvatların yoğun olarak yaşadığı Bosna Hersek Federasyonu Entitesi’nde resmi tatil olarak kutlanırken Sırpların yoğun olarak yaşadığı Sırp Cumhuriyeti entitesinde tanınmıyor ve bu entitede 1 Mart’ta resmi tatil uygulanmıyor.

“1 Mart” tarihini kutlamayı reddeden Bosnalı Sırp siyasetçiler arasında yer alan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik, devletin halihazırdaki bir numaralı ismi olarak bağımsızlık günü vesilesiyle dünyanın dört bir yanından yabancı liderlerden kutlama mesajları alıyor.

Zambak.ba


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir