G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek Federasyonu Başkanı Bradar’ın savaş suçlusunu “dostum” şeklinde nitelemesine tepki – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek Federasyonu Başkanı Bradar’ın savaş suçlusunu “dostum” şeklinde nitelemesine tepki

Mostar halkından depremzedelere Umre hediyesi
Mart 20, 2023
Bosna Hersek’te Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler yararına konser verildi
Mart 20, 2023

Bosna Hersek Federasyonu Başkanı Bradar’ın savaş suçlusunu “dostum” şeklinde nitelemesine tepki

Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) başkanlığına seçilen Lidija Bradar’ın, savaş suçlusu Dario Kordic’i “dostum” şeklinde nitelemesi ve destekleyici açıklamaları tepkiye neden oldu.

Bosnalı Hırvat siyasetçi Bradar, Bosna Hersek’te 1992-1995’te yaşanan savaşta Hırvat Savunma Konseyi (HVO) komutanı olarak görev yapan ve Ahmiçi katliamı nedeniyle yargılanan Kordic ile çekilen fotoğrafı nedeniyle eleştirildi.

Geçen haftalarda FBIH Başkanı olarak göreve başlayan Bradar, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Geçmişimi ve dostlarımı asla saklamayacağım. Ne yapıyorsam şeffaflıkla yapıyorum. Bosna Hersek’teki savaş 30 yıl önce yaşandı, artık geleceğe bakmalıyız.” dedi.

Bradar’ın bu açıklamaları üzerine Bosna Hersek’teki savaş kurbanları yakınlarının dernekleri, Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt’e, Bradar’ı hüküm giymiş savaş suçlusunu desteklemesi nedeniyle görevinden alma çağrısında bulundu.

HVO birlikleri tarafından 16 Nisan 1993’te Bosna Hersek’in Ahmiçi köyünde 116 Boşnak sivilin katledilmesiyle ilgili davada Kordic, Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) tarafından 25 yıl hapse mahkum edilmişti.

ICTY’nin 17 Aralık 2004’te yayınladığı karar, Bosnalı Hırvat siyasetçi ve HVO komutanlarından Kordic’in, Bosna Hersek’teki Ahmici köyüne yapılan askeri saldırıyı planladığını teyit etmişti.

Kordic, cezasının üçte ikisini tamamladıktan sonra 2014’te serbest kalmıştı. https://timebalkan.com/bosna-hersek-federasyonu-baskani-bradarin-savas-suclusunu-dostum-seklinde-nitelemesine-tepki/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir