Per. Tem 18th, 2024

Bosna Hersek Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanı İstifasını Açıkladı

By bosnaklar Ara12,2020

Bosna Hersek Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanı Milan Tegeltiya, Perşembe günü istifasını açıkladı.
Ülkedeki adalet organlarının işleyişindeki bozukluk ve bulunduğu makamı istismar etmekle suçlanan ve istifası uzun süredir tartışılan Bosna Hersek Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanı Milan Tegeltiya, Perşembe günü istifasını açıkladı.

Kamuoyu ve uluslararası toplumun artan baskısı sonrasında dün Banya Luka’da gerçekleştirdiği bir basın toplantısında istifa edeceğini açıklayan Tegeltiya, istifasını gereğini “ölüm tehditleri alması ve artık Saraybosna’da güvende hissetmemesi” olarak açıkladı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun beş üyesinin daha istifa etmelerini beklediğini zira Bosna Hersek’te adalete güveninin kalmadığını söyleyen Tegeltiya, istifasıyla sonuçlanan süreçten ötürü Demokratik Eylem Partisi’ni (SDA) suçladı. Aleyhindeki medya baskısı ve siyasi baskının arkasında SDA’nın olduğunu ileri süren Tegeltiya, “Göreve seçildiğim 2014 yılından bu yana SDA beni Bosna Hersek’teki adaleti yıkmakla itham ediyor” diye konuştu.

Basın toplantısında Tegeltiya, önümüzdeki hafta içerisinde altı yıldan bu yana sürdürmekte olduğu görevinden istifa edeceğini duyurdu.

Ses Kaydı Basına Sızmıştı

İstifası uzun süredir ülke gündemini meşgul eden Tegeltiya’ya ait olduğu ileri sürülen bir ses kaydının basına sızması, Bosnalı Sırp yetkili üzerindeki istifa baskısını artırmıştı.

Ses kaydında kız kardeşinin Banya Luka’da bir mahkemeye yargıç olarak atanması konusunda Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun eski bir üyesi konuştuğu duyulan Tegeltiya, kaydın sahte olduğunu ileri sürmüştü. Tegeltiya, Bosna-Hersek İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı dahilindeki bir grubun kendisini yasa dışı bir şekilde dinlediğini ve konuşmalarının montajlandığını iddia etmişti.

Skandal ses kaydı sonrasında Bosna Hersek adaletine güvenin zedelenmesi nedeniyle aralarında Bosna Hersek Yüksek Temsilciliği ve AGİT’in de bulunduğu uluslararası toplum kuruluşları, Tegeltiya’yı istifaya davet etmişti. Perşembe gününe kadar bu talepleri reddeden Tegeltiya, istifa etse dahi kendi yerine gelecek ismin Bosnalı bir Sırp olacağını söylüyordu.

Bosna Hersek’in Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Boşnak, Sırp ve Hırvatlar’ın her sahada güç mücadelesi içerisinde olduğu ülkede adaletin bağımsızlığı ve tarafsızlığını temin etmek amacıyla 2004 yılında kurulmuştu. Ülkedeki hakim ve savcıların atanması, adli bütçe ve adaletteki reform aktivitelerinin yönetimi gibi kilit öneme sahip sorumlulukları olan kurul, 1991 yılı nüfus sayımında ülkedeki Boşnak, Sırp ve Hırvat nüfusun oranları göz önünde bulundurularak altı Boşnak, beş Sırp, üç Hırvat ve “diğer” kategorisinden bir üyeden teşkil edilmişti.

Zambak.ba

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir