G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Muhic: Türkiye’nin ekonomi politikalarını model alıyoruz – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Muhic: Türkiye’nin ekonomi politikalarını model alıyoruz

Saraybosna’da Klasik Otomobil ve Motosiklet Rüzgarı
Mayıs 8, 2018
Mardinli öğrenciler Bosna Hersek’te
Mayıs 10, 2018

Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Muhic: Türkiye’nin ekonomi politikalarını model alıyoruz

Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic, ‘Cumhurbaşkanımız Bakir İzzetbegoviç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik politikalarını takip ederek Bosna Hersek ekonomisini gelişmiş ülkeler arasına sokmaya çalışıyor. Türkiye siyasetini model alarak geliştirmeye çalıştığımız ekonomimizle adım adım AB’ye girme yolundayız.’ dedi.

Belediyesi’nce Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nin de desteğiyle düzenlenen “Dünden Bugüne Bosna Hersek ve Aliya İzzetbegoviç” Uluslararası Sempozyumu, Gaziosmanpaşa Kültür ve Sanat Merkezi Konferans Salonu’nda başladı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic, Bosna Hersek tarihi araştırmalarının yetersiz kalmasından dolayı komşu ülkelerin bunu yaptığını, hukuki sürekliliği ve toprak bütünlüğü olan bir devlet olmasına rağmen tarih boyunca yok sayıldığını söyledi.

Muhic, Bosna Hersek’in 1995 yılına kadar çok ağır tarihi şartlardan geçtiğini hatırlatarak, “Türkiye’nin bağımsızlığı nasıl Mustafa Kemal Atatürk ile özdeşleşmişse Aliya İzzetbegoviç de Bosna Hersek’in bağımsızlığı için aynı anlama gelir.” dedi.

Daha önce katıldığı bir etkinlikte iki fotoğraf gördüğünü anlatan Muhic, “Atatürk ve İzzetbegoviç yan yanaydı. ‘Eğer Mustafa Kemal olmasaydı batılı işgalciler Türkiye’den bertaraf edilemezdi. Aynı şekilde İzzetbegoviç olmasaydı Bosna Hersek diye bir devlet de olamazdı.’ Bu cümleyi ABD’li diplomat Richard Holbrooke, Dayton Anlaşması sırasında söylemişti.” ifadelerini kullandı.

Muhic, Bosna Hersek yönetiminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politikalarını takip ettiğini belirterek, “Cumhurbaşkanımız Bakir İzzetbegoviç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik politikalarını takip ederek Bosna Hersek ekonomisini gelişmiş ülkeler arasına sokmaya çalışıyor. Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte dünyada ekonomisi gelişmiş 10 ülke arasında girdi. Bu bizim için de model olacak bir politika. Türkiye siyasetini model alarak geliştirmeye çalıştığımız ekonomimizle adım adım AB’ye girme yolundayız.” İfadelerini kullandı.

Kaynak : http://www.star.com.tr/guncel/turkiyenin-ekonomi-politikalarini-model-aliyoruz-haber-1341252/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir