G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek Saraybosna’da Yeme İçme & Yöresel Yemekler – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek Saraybosna’da Yeme İçme & Yöresel Yemekler

Bİr Bosna Rüyasıyla Uyanmak…
Nisan 11, 2024
Bosnalı savaş gazisi 30 yıl sonra sağlığına kavuştu
Nisan 21, 2024

Bosna Hersek Saraybosna’da Yeme İçme & Yöresel Yemekler

Cevapi (Köfte)

Saraybosna’da en çok bulabileceğiniz yemek köfte. Üsküp , Mostar ve diğer Balkan şehirlerinde olduğu gibi Saraybosna’nın da en çok tercih edilen yemeği “Cevapi” olarak geçen köfte. Cevapi bildiğimiz Tekirdağ Köfte’nn bir benzeri. Metal tabakta yağlanmış pide arasında bol kepçe gelen porsiyonlar size keyifli bir yemek yaşatacaktır. Tabakta pide ve köfte haricinde küp küp doğranmış soğanlar , domates ve közlenmiş biber bulunuyor. Şehrin hemen hemen her köşesinde bulunan köftecilere ise “Cevabdznica” (köfteci) adı veriliyor. Köfte fiyatları her yerde hemen hemen aynı. 100 gr lık köfte 3-4 Bosna Markı , 200 gr lık köfte 6-7 Bosna Markı.

Burek (Börek) & Yogurt

Saraybosna ve Bosna Hersek’in bir diğer ünlü yemeği Boşnak Böreği. Türkiye’deki böreklerin çok benzeri olan börekler kıymalı (Bureek ), peynirli (Sirnitsa) , patatesli (krompirusa ) ve ıspanaklı (zelyenitsa ). Özellikle Baş Çarşı içinde bir çok börekçi bulmak mümkün. Bu arada Boşnak Böreklerinin kıymalısına ayrı isim peynirlisine ayri isim vb. veriliyor ama çarşıdaki hemen hemem tüm satıcılar az biraz Türkçe biliyor , o yüzden sorun yaşamazsınız Eğer otelinizde kahvaltı yoksa kafaya takmayın , güne lezzetli Boşnak Börekleri ile başlayın Böreklerin fiyatına gelirsek 1 porsiyon börek + 1kola 6-7 Bosna Markı. Saraybosna’da hemen hemen çoğu restoranda ve börekçide ayran bulmak mümkün. Yalnız bizdeki gibi ayran yerine yoğurt olarak adlandırmışlar. Kıvam olarak ise biraz daha yoğun ve biraz tuzsuz.

Dolma –Sarma

Bosna Hersek’teki tanıdık diğer yemekler biber dolması ve yaprak sarması. Bunlar dışında biz de çok yapılmayan soğan dolması Bosna’nın bir diğer ünlü yemeği. Özellikle eğer daha önceden yeme fırsatınız olmadıysa soğan dolmasını deniyebilirsiniz. Saraybosna’daki restoranlarda tüm bu dolmaların bir arada olduğu menüler de olabiliyor. Dolma Sahan bu 3 dolmanın bir arada olduğu örnek bir tabak.

Begova Corba (Bey Çorbası)

Begova Çorba Saraybosna’da bulabileceğiniz bir diğer yöresel yemek. Çorba genel olarak tavuk , KMya, havuç, bezelye ve pirinçten oluşuyor. İsteğe bağlı olarak çorba içine krema da koydurabilirsiniz. Ayrıca Aşçinitsalar (Ašćinica), etli ev yemekleri lezzetini tadabileceğiniz yerlerdir. Buralarda Begova çorba, Klepe (Boşnak usulü mantı) veya Bosanski Sahan (içi et ve pirinçle doldurulmuş olarak; lahana sarma, soğan dolması, biber dolması veya domates dolması) ve Tuffahiye (elma tatlısı) tatmanızı öneririz. Türk kahvesine yakın bir tat, Bizim gibi soğuktan kaynatmayıp, sıcak suyun içine koyarak yapıyorlar, geleneksel sunumu da olması gerektiği gibi, nefis.

Bir turist https://www.bosnahersek.ba/saraybosnada-yeme-icme-yoresel-yemekler/


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir