G-5HQRNHEWSG Bosna Hersek’in asırlık lezzeti: Boşnak böreği – Bosnaklar1.com

Bosna Hersek’in asırlık lezzeti: Boşnak böreği

İstanbul’da 10 bölgede su kesintisi yaşanacak!
Ocak 11, 2018
Microsoft’tan bilgisayarları bozan yama!
Ocak 11, 2018

Bosna Hersek’in asırlık lezzeti: Boşnak böreği

Yaklaşık 6 asırdır Bosna Hersek sofralarının vazgeçilmezi olan ve ünü ülke sınırlarını aşan Boşnak böreği, hem Bosna Herseklilerin hem de ülkeyi ziyaret eden turistlerin en çok aradığı lezzet.

Bosna Hersek’te yaklaşık 6 asırdır sofraların vazgeçilmezi olan ve ünü ülke sınırlarını aşan Boşnak böreği, hem vatandaşların hem de ülkeyi ziyaret eden turistlerin en çok aradığı lezzet.

Türkiye’de de her geçen gün yaygınlaşan Boşnak böreğinin, Bosna Hersek mutfağına ilk olarak 1400’lü yılların ortalarında girdiği tahmin ediliyor. Hala ilk günkü tarifi ile yapılan kıymalı, kuşbaşılı, patatesli, peynirli ve ıspanaklı börekler, “Bosna Hersek” denince ilk akla gelen sembollerden biri olarak dikkat çekiyor.

Başkent Saraybosna’daki tarihi Başçarşı’nın hemen her köşesinde rastlanabilecek börekçiler, özellikle yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği restoranların başında geliyor. Kilogram fiyatı çeşidine göre 18 ile 27 lira arasında değişen börek, Bosna Hersek’in en çok tercih edilen lezzetlerinden biri olmaya devam ediyor.

“Tadını korumaya çalışıyoruz”
Özellikle ülkeyi ziyaret eden Türk turistlerin yoğun ilgi gösterdiği börekçilerden biri “Sac”. Başçarşı’nın bu mütevazi börekçisi, sacda Boşnak böreği yapan dükkanlardan biri.

20 yıldır hizmet veren Sac Börekçisi’nde çalışan Emina Sarac, sattıkları börekleri sacda pişirdiklerini vurgulayarak, “Dedelerimiz, ninelerimiz de böreği sacda yapardı.” dedi.

Farklı çeşitlerdeki Boşnak böreğini asırlardır korunan tarife uygun olarak yaptıklarını anlatan Sarac, “Yıllar önce hangi baharatlar kullanıldıysa biz de onu kullanıyoruz. Yeni bir malzemeler eklemiyor, çıkarmıyoruz. Tadını korumaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

“Börek yoksa yemek de yoktur”
Boşnak böreğinin, ülke mutfağı açısından son derece önemli olduğunun altını çizen Sarac, “Eskilerin de dediği gibi: Bosna Hersek’te börek yoksa yemek de yoktur.” ifadelerini kullandı.

Sarac, yıllardır çalıştığı börekçiye Türk turistlerin ve ülkede yaşayan Türklerin de sık sık geldiğini aktardı.

Bosna Hersek’in eskimeyen lezzeti
İsteğe göre kaymaklı veya kaymaksız olarak da servis edilen Boşnak böreği, hamurun kağıt kıvamına gelene kadar açılması ve yufkanın kenarlarına yerleştirilen malzeme ile burgu haline getirilerek tepsilere yerleştirilmesinin ardından sacda pişiriliyor.

Bosna Hersek mutfağının önemli marka değerlerinden Boşnak böreği, düşük maliyeti ve doyuruculuğu nedeniyle her kesim tarafından en çok tercih edilen tatlar arasında yer alıyor.

Kaynak : http://www.fetihhaber.com/bosna-hersekin-asirlik-lezzeti-bosnak-boregi/178463/

 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /eski-data/bosnaklar1/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 278
admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir